Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
Estetika iz knjige PDF Štampa

1. KULT - KULTURA - UMETNOST

Pojam 'kultura' je povezan sa pojmom 'kulta', oba pojma poticu iz latinskog jezika u znacenju: raditi, gajiti, negovati. Latinski pridev 'cultus' predstavlja nesto obradjeno covekovim delovanjem, uobliceno, proizvedeno. Nesto kasnije, moglo se govoriti o kulturnom kao estetskom i moralnom kvalitetu koji se stice obrazovanjem. Kada govorimo u kulturi danas, podrazumevamo sveukupnost covekovih materijalnih i duhovnih dobara, sve ono sto je posledica covekove stvaralacke delatnosti. Umetnost u tom smislu pripada kulturi.

Razmatranje medjusobnog odnosa 'kulta', 'kulture' i 'umetnost' moguce je zapoceti na praistorijskim umetnickim artefaktima , prve umetnicke kultne objekte, prve kulturne produkte covcanstva. (Venera iz Tan-Tana, Vilendorfska venera). Za njihovo pravljenja bile su potrebne stvari: da covek ima sposobnost da unapred sagleda rezultat svog rada(da pristupa ciljano, sa idejom sta je to sto zeli da napravi) i da poseduje tehnicka znanja kao i sredstva da ostvari zadato. Tako ce i umetnost biti upravo odredjivana kao svrsishodna i opredmecena delatnost coveka (sve do modernog doba).

Za pojam 'kulta' vezujemo pojmove 'obreda', 'posvecenosti' ili 'svetosti'. Kult, takodje, uvek podrazumeva i odredjeno mesto na kom se manifestuju obredne radnje - 'kultno mesto', u kome se desava susret izmedju prirode, zemlje, covekove delatnosti I onog natpriridnog. U nedostatku priridnih uzvisenja podizana su i vestacki napravljana brda kao kultna mesta(hramovi, zrtvenici, piramide).

- Atinski Akropolj: uzviseno kultno mesto i mesto vrhunske kulturne i umetnicke produkcije tog vremena i drustva, fizicki i duhovni centar atinske culture.

- crkva Sv. Petra u Rimu: predstavlja mesto izuzetne arhitektonske, vajarske i slikarske delatnosti.

- crkva Sagrada familija u Barseloni: u modernoj epohi primer kultno-religijskog mesta koji je izvor culture i umetnosti

- Ajfelova kula: predtsvalja kultni spomenik moderne epohe, iako bez ikakve religijske konotacije.

- Svetski trgovinski centar u Njujorku: predstavljale su symbol napretka, modernizacije I uspona SAD kao svetske sile.

Praistorijski ljudi su crtali ili slikali odredjene motive zato sto su na taj nacin zeleli da slikom uticu na dogadjaje u prirodi - magijska funkcija, kultne radnje. (slikarstvo Altamire i Laskoa). Funkcija rane kulturne proizvodnje i ranih kultova bila je magijska. Veza izmedju coveka i cilja magijske delatnosti je ritual. Pod religijom se podrazumeva 'napredniji' oblik verovanja koji je razvijen do stadijuma sistema vere. Religija se manifestuje kroz odredjeni kult. Kult postaje 'mesto' koje vezuje ovaj svet i coveka sa necim natprirodnim (Stounhendz). Svi najstariji kultni objekti/mesta su istovremeno i prvi dokazi kulturne proizvodnje i prvi spomenici koje ubrajamo u umetnicke. Kult predstavlja izvor kulture i umetnosti (judaizam).

2. TEHNE - ARS - CREATION

Pod pojmom umetnosti(art) se danas najcesce podrazumeva: 1. vestina, umece; 2. zanat, majstorstvo; 3. zanimanje koje zahteva oderedjena znanja i sposobnosti; 4. stvaralacka delatnost coveka, lepe umetnosti. Znacenje reci umetnost je u vezi sa starogrckim pojmom 'tehne': umece, vestina, zanat - covekova materijalna produkcija ali pre svega znanje uopste. Tehne se oznacava i kao 'covekovo prisustvo u svetu' i njegova sposobnost da deluje na nacin da preoblikuje zadato stanje, i nesto se moze nauciti (kao nauka). Pojam tehne po pravilu ukljucuje pesnistvo, muziku, dramu ili ples. U antickoj grckoj pesnici i proroci su imali veci ugled i status u odnosu na slikara.

Grcki pojam tehne je na latinski preveden pojmom 'ars', zadrzavajuci osnovni spektar znacenja koji je tehne imao ali postaje znatno stilizovaniji. Obuhvata i tzv. 'slobodne umetnosti': gramatiku, retoriku, dijalektiku, aritmetiku, geometriju, astronomiju, muziku bez vizualnih umetnosti. Ovu semu nasledjuje i srednji vek, gde je formulisana i ideja o 'mehanickim umetnostima': sivenje, um. koja obezbedjuje zastitu i orudje za rad, saobracaj, poljoprivreda, um. lova, medicina, um. zabave, um. trgovine i um. kuvanja; skulptura i slikarstvo tada spada u pogrupu armature, sa ostalim zanatima.

'Kreativnost' (stvaralastvo) je koncept koji najcesce vezujemo za umetnost. Zamisao o stvaralastvu je originalno prevodjenje stvari iz 'ne-bica' u 'bice', ono cini da se nesto pojavi sto do tada nije postojalo, stvaranje ni iz cega. 'Creatio' je jedinstveno i apsolutno stvaranje necega sto nije postojalo.

Pojam koji, takodje, cini savremeno znacenje reci 'umetnost' jeste moderni sistem umetnosti, zajedno sa savremenim institucijama umetnosti. Stari sistem slobodnih umetnosti i dalje opstaje samo sto prerasta u 'Studia himanitatis', i uvodi se istorija, moralna filozfija i poezija. A na slikarstvo i skulpturu se sve vise gleda kao na delatnosti koje su povezane sa naukom i literaturom(ukazuje se na slicnost vizualnih i slobodnih umetnosti). U 16.v. se pojavljuje ideja da ih treba odvojiti od zanata, pa se formira ideja da do tada razlicite delatnosti poput vizualnih umetnosti, muzike ili poezije mogu sacinjavati jedinstvenu grupu 'umetnosti' nazvanu 'lepe umetnosti'. Do formiranja ovakvog shvatanja umetnosti i isticanja njenog znacaja dolazi zbog interesovanja za lepo, culno i prijatno koje je opsta karakteristika ovog vremena.

U 18. v. takodje dolazi i do formiranja institucija koje su namenjene iskljucivo umetnosti, uzivanju u delima I njihovom proucavanju (muzeji, galerije, pozoriste, opera). Zajedno sa ukljucivanjem I razvojem umetnocke publike koja postaje sastavni cinilac ''modernog sistema umetnosti".

3. UMETNIK

Pojam 'umetnika' danas najcesce dovodimo u vezu sa nekim ko stvara umetnost. Izvor ovog pojma su: artisan, artifex i artista. Ovim pojmovima opisivan je onaj koji nesto znatski proizvodi ali i onaj ko studira slobodne umetnosti i eksperta, nekog ko je poznavalac odredjene oblasti. Imamo drugi pojam, to je 'autor': neko ko je tvorac necega, potpisnik nekog rada. Ovaj pojam ukljucuje i originalnost. A odnosio se pre svega na nekog ko 'stvara' pisanom recju.

- Od vremena renesanse mozemo govoriti po prvi put o jedinstvenom pojmu umetnika kao autora. Umetnicki rad se ne shvata kao obavljanje nekog posla vec umetnik stice odredjeno dostojanstvo., na umetnike se gleda kao na intelektualce i autore.

U sklopu povezivanje pojma autora sa pojmom umetnika postoji concept tzv. univerzalnih ljudi, humanista koji su obdareni mnogobrojnim talentima.

- Dalji razvoj pojma umetnika kroz 17.v. ukazuje na sve vece podizanje ugleda umetnicke delatnosti , to rezultira pojavom tzv. umetnika-genija. Duhovni sadrzaj i kvalitet koji se sada pripisuju umetnosti, oznacavaju njegovog tvorca kao genija koji posebnim talentom i nadahnucem stvara umetnicka dela velike lepote i vrednosti. U ovo vreme dolazi do usvajanja pojmova: originalnosti, subjektivnosti i fantazije.

- 19.v. donosi i pojam l' art pour l' art-a, tj. umetnosti radi umetnosti. Rec je o ideji da umetnost ne treba da sluzi bilo cemu drugome vec da ona sama ima svoj sopstveni sadrzaj.

- Romanticki concept umetnika - kao nekome ko tezi slobodi i izrazu osecanja kroz svoju umetnost.

- U ovom periodu mozemo govoriti i o umetniku kao drustvenom aktivisti. Pre svega zbog umetnickih tendencija u 20.v: umetnik i umetnost kao aktivni drustveni cinioci koji zele da menjaju stvarnost, da uticu na nju ili bar da je kritikuju.

- Kraj 19.v. donosi i tip umetnika koji mozemo nazvati ukleti umetnik. To je umetnik koji zivi izolovano u odnosu na okruzenje i koji ne traze priznanje za svoj rad - samo delo predstavlja dovoljnu satisfakciju (Van Gog).

- U 20.v. dobijamo niz novih tipova umetnika. Umetnik revolucionar, gde su avangardni umetnici istovremeno i borvi za novi drustveni poredak. U tom smisli tipicni su pokreti konstruktivizma, futurizma i dadaizma.

- Umetnik kao misticni stvaralac (Marsel Dishan) stvara umetnost na nacin slican bozijem stavaranju: samom odlukom ili recju da nesto proglasi umetnoscu to nesto postaje umetnost (ready-made strategija, npr. pisoar). Ne postoji nikakav formalin kvalitet dela, nikakva karakteristika za umetnicko delo kao takvo a umetnik je pojavljuje kao neko ko moze da transformise nesto sto je ne-umetnost u umetnost, pa je sama umetnost vezana za apstraktan concept.

- Ideologija bauhausa u 20.v. opisuje umetnika pre svega kao zanatliju. Na skola Bauhaus izucavale su se umetnosti u sklopu njihove primene u savremenom drustvu. Time je umetnik ponovo odredjen kao neko ciji rad karakterise materijalna, zanatska I upotrebna proizvidnja koja ima odredjena estetska svojstva.

- Umetnik kao saman (Jozef Bojs) zeli da ukase na iracionalnu sferu covekovog bica, na veru, ritual i zajednicu kao izvor covekovog indentiteta, uspostavljanje veze sa iracionalnim. On ne pravi samo pojedinacna dela vec socijalno-drustvenu skulpturu.

- Umetnik zvezda (Endi Vorhol) je medijska zvezda, cija su dela masovno eksploatisana u medijima kao i domenu masovne kulture.

- 'Smrt umetnika' odnosno umetniku(autoru)-funkciji (Rolan Bart I Misel Fuko) gde umetnik iscezava kao licnost, postajuci product citave mreze razlicitih ideja i interesa. Umesto umetnickog dela kao stvaralackog cina umetnika, na scenu stupa umetnicko delo bez autora.

4. MIMESIS

Mimesis ili mimeza se odnosi pre svega na oponasanje stvarnosti u slikarstvu , vajarstvu i drugim umetnostima. Pojam mimesisa je nesto sto ce ostati dominantna teorija umetnosti sve do 20.v. Slika postaje vezana za original putem slicnosti, buduci da nastoji da verno predstavi ono sto postoji u prirodi.

O antickim skulpturama bismo mogli govoriti vise kao inkarnaciji apstraktne ideje, nego o dodlednoj mimezi stvarnosti (ne polazi od realnosti kao takve, vec od toga 'kakva bi trebalo da bude', kanon, idealne srazmere - Polikletov Doriforos).

- U srednjem veku mimesis srecemo narocito u kontekstu vizantijske teorije slike(ikone).

- U renesansnom slikarstvu, zadatak umetnika se shvata pre svega kao kopiranje realnosti, ili prikazivanje sto slicniji prirodi. U tu svrhu se izucava i perspektiva, geometrija, anatomija… Princip 'ulepsavanja' prirode je veoma siroko primenjivan u renesansi. To znaci da umetnik polazi od vidljive realnosti ali je 'adaptira' u skladu sa principima lepote, cime forme izgledaju onako kako bi izgledale 'kada bi u prirodi bile idealne' (ovaj princip koji 'i jeste i nije' mimesis vidimo na Rafaelovoj Atinskoj skoli).

- Mimeticki princip nije nestao ni u 20.v. iako je znacajno transformisan. Mozemo ga primeniti i na avangardne pokrete, pre svega futurizam. Slike deluju gotovo apstraktno i tesko je prepoznati bilo kakv motiv, ali on je sugerisan preko naziva slike kao i objasnjenja samih umetnika.

Slicnu situaciju srecemo i kod kubistickog slikarstva (Pablo Pikaso, Zorz Brak). Njihova strategija se sastoji u tome da se predmet 'rasklopi' kako bi se sve njegove strane istovremeno videle na platnu, iz vise uglova, i iz razlicitih tacaka.

I kod umetnika koji potpuno napustaju svet predmeta i bave se 'apstraktnim slikartvom' (Vasilije Kandinski) pojam mimezisa nije ssvim neprimenljiv. Slikarstvo vise ne podrazava spoljnu realnost, na sta se pojam mimezisa u principu odnosio, vec podrazava 'unutrasnju' realnost.

Sto pokazuje kako nacelo mimezisa moze biti primenjenoi shvaceno na razlicite i veoma kompleksne nacine, u skladu sa kontekstom u kom se primenjuje.

5. SIMULAKRUM

Termin simulacrum potice odd latinske reci simulare sto znaci naciniti kao, napraviti da izgleda kao nesto, ali i privid ili fantazam.

Ovo umetnicko stvaranje jeste pravljenje namernog iskrivljena u odnosu na realnost, u cilju da posmatrac gledajuci tu sliku ili skulpturu iz odredjenog ugla ima samo utisak da je rec o skladnom i uverljivom prikazu - odredjena predstava zapravo simulira da jeste ono sto nije. Takodje, simulacija stvara s obzirom na posmatraca i na odredjeni ugao(perspektivu) iz koga ce predstva biti posmatrana - ona mora biti percipirana na nacin kao da jeste stvarna, iako to u stvari nije.

On se ne zasniva na bilo kakvom originalu niti na bilo cemu postojecem. Ali simulacrum ne predstavlja samo iscezavanje kopija, vec dovodi i do iscezavanja originala, odnsono same stvarnosti - kopija bez originala. Endi Vorhol i Roj Lihtenstajn svojim radovima govore o simulakrumu; prikazi naizgled pokazuju predmet, ljude I scene iz njihovog zivota ali zapravo oslikava nesto sto samo po sebi nije realnost, zamislive su u realnom zivotu ali to u stvari nisu.

- Tipican primer simulakruma je televizija, mocan instrument koji moze prikazivati kao realno ono sto u stvari ne postoji. Najkarakteristicnij primer u popularnoj kulturi je film Simona, Endrua Nikola (njen lik se nigde fizicki ne pojavljuje, ali to ne umanjuje uverenje da ona stvarno postoji, prakticno je 'realnija' od same realnosti).

Uvodjenjem digitalne tehnologije pojam simulakruma postaje jos znacajniji.

6. TELO KAO ESTETSKI FENOMEN

Telo coveka oznacava 'mesto' manifestacije covekovog prisustva. Postoje dve manifestacije stvaralastva i kulture putem tela: jedna je prisustvo, dok je druga vezana za odsustvo tela kao izvora stvaralacke delatnosti coveka.

- U antici umetnost kao delatnost je vezana za telo, i to ne samo putem prikazivanja tela vec na nacin da je samo umetnicko oblikvanje posledica telesnog angazovanja.

- Egipatske piramide mozemo da sagledavamo kao spomenik koji ima naglasen telesni karakter, reprezentujuci telo kroz apstraktnu geometrijsku formu. Ona se sa svojom grobnom namenom razvija oko jednog tela koji stoji u njenom centru, a bez prisutnog tela nebi imal svoju izvornu funkciju i identitet.

- Obicaj cuvanja tela predaka u starom Rimu se manifestovao kroz izradu i cuvanje posmrtnih maski (sto vise maski predaka veci status)

- Hriscanska koncepcija glorifikuje telo kao nesto preko cega je na svet doslo spasenje, pa se o umetnosti srednjeg veka govori kao o 'spiritualizovanoj umetnosti'.

- U renesansi, konkretno kod Leonarda da Vincija, se srecemo sa pocetkom jedne druge paradigme tela. Telo je mehanizam koji moze biti konsruisan na osnovu geometrijskih principa. Upucuje na upoznavanje covekovog tela rasklapanjem na sastvane delove kako bi se shvatio mehanizam njenog rada, pa mozemo govoriti o pocetku mehanicisticke koncepcije coveka koju ce obilato primenjivati moderna nauka i popularna kultura. Ovakvo shvatanje dovesce do zamisli o Frankestajnu (u tom smislu ljudi nisu prave licnosti vec simulakrumi koji su zapravo sklopovi razlicitih tela).

- Pred kraj 20.v. tema manipulacije telom u savremenoj kulturi pojavljuje se u vidu serijala Terminator , glavni junak izgleda kao covek tj. ima telo coveka ali je zapravo rec o masini. Takodje, javlja se ideja o Kiborgu, kao simbiozi coveka i masine.

Telo kao otvorena striktura, otvoreni concept kojim se moze manipulisati, koje se moze po sopstvenom nahodjenju ili potrebama oblikovati, postaje concept umetnosti krajem 20. pocetkom 21.v.

Kada se govori o telu kao estetskom fenomenu bitna je umetnost performansa, kojom se telo koristi da prenese neki koncept, i cak se stupa u interakciju sa okolnim prostorom ili publikom.

- Dzekson Polok ne koristi telo samo preko ruke, nego telo ulazi u prostor slike i njegovo kretanje u tom prostoru ostavlja trag na platnu. Iv Klajn kombinuje performans sa likovnim umetnostima na nacin koji tela ucestvuju u performansu ostavljajuci trag na dvodimenzionalnoj povrsini platna. Dzilberto i Dzordz svojim 'zivim skulpturama' predstavljaju sami sebe, sama svoja tela kao umetnicka dela tj. skulpture (Pevajuca skulptura). Covek - umetnik - umetnicko delo postaju jedan jedinstveni fenomen.

O telu i njegovoj upotrebi u sferi kulturi mozemo takodje govoriti kao o fetisu. Telo mora biti prisutno kao neka vrsta inkarnacije gotovo religioznih ideoloski principa koji zahtevaju veru. Nasuprot tome, umetnost 20.v. donosi i fenomen odsutnog tela kao izvora umetnickog stvaralastva.

- Ricard Long je 'land-art' umetnik ciji je rad Linija nacinjena hodanjem. Gde prisutvom sopstvenog tela, umetnik dovodi do promene u jednom ambijentu, ostavlja trag koji svedoci o telu I kad ono vise nije tu prisutno. Slican rad izvodi Endi Vorhol koji je stajao neko vreme, ostavio trag na zidu (naziv rada, ime autora i tehnika izrade), i otisao - Nevidljiva skulptura.

7. PROSTOR I LIKOVNI ELEMENTI

O prostoru mozemo govoriti na tri nacina:

- prostor je mesto ili sredina koja okruzuje sva bica, proctor obuhvata stvari i bica i time ih pozicionira

- prostor je sredstvo kojim polozaj stvari postaje moguc. Time prostor nije samo pozadina desavanja vec aktuelni ucesnik u odnosima svega postojeceg.

- prostor je apstraktna zamisao, koja omogucava shvatanje odnosa stvari, bica, delova i celina. 'Nultni' prostor, bez fizickih svojstava (sirine, visine..)

Svako od ovih odredjenja prostora moze biti primenjeno u umetnosti - prostor kao podloga ili omotac stvari. Praznina nije nikada zapravo praznina u smislu odsustva vec je sastavni deo. Umetnost baroka, takodje, predstavlja primer aktiviranja prostora kao necega sto nije samo pasivni omotac; u 20.v. svojstva praznine ispituju se sa istom paznju kao i punoca mase.

Estetski prostor je vrsta prostora koji se konstituise preko specificnog odnosa posmatraca prema nekoj pojavi, prostor u kome je moguc estetski dozivljaj. A umetnicki prostor je prostor unutar esteskog koji je umetnicki oblikovan i definisan kao umetnicko delo, prostor gde se desava umentost.

Lepe umetnosti mozemo razvrstavati po kriterijumu prostora i vremena:

- prostorne umetnosti su slikarstvo, skulptura i arhitektura, jer zauzimaju odredjeni prostor.

- vremenske umetnosti su muzika, poezija i film

- mesovite umetnosti su opera, pozoriste, ples, performans…

O prostoru u likovnim umetnostima moguce je govoriti na sl. nacine:

- prostor fizickog prostiranja umetnickog dela tj. trodimenzionalni proctor u kome se nalazi umetnicko delo i prostor samog umetnickog dela koji je organizovan na odredjeni nacin kako bi prikazao odredjeni raspored likovnih elemenata.

- specificni prostor umetnickog dela je okolni prostor koji pripada delu kao njegov sastavni deo, odnosno postaje ambijent u kome delo moze da se ispolji. A postoje i dela koja svojim sadrzajem podrazumevaju okolni prostor ka svoj sastavni.

Oblikovanje samog prostora vizualnih umetnosti bazirano je na odredjenim elementima na koje se moze razloziti svako likovno umetnicko delo - likovnim elementima, koji ucestvuju u oblikovanju esteskog prostora uopste.

1) Linija, najjednostavniji likovni element i nezaobilazni cinilac, je trag koji odredjeni predmet ostavlja na povrsini. Takodje, pod linijom podrazumevamo realno nepostojecu granicu koja razdvaja jedan predmet od drugog ili oznacava granice nekog predmeta. - --- - Vrste linija: apstraktna linija je 'matematicka' konturna linija, pojavljuje se kao granica izmedju jednog tela i okoline; konkretna linija je materijalno postojeca linija, napravljena tragom nekog predmeta. Postoje velike varijacije u vrstama linija.

2) Povrsina je podloga na kojoj se pojavljuju odredjeni likovni znaci koji je formiraju I pretvaraju u umetnicki oblikovan prostor. Ona je primarna realnost jednog um. dela tj. ono sa cim direktno imamo kontakt kada se susretnemo sa delom, preko kojeg upoznajemo sadrzaj dela. O povrsini u umetnosti mozemo govoriti kao o apstraktnoj ili estetskoj povrsini (prostor u kome se pojavljuju linije, boje…) i materijalnoj povrsini kao fizickom nosiocu um. dela ili procesa (platno, daska…)

3) Oblik je svojstvo i element svakog dela. Pojedine slike ili skulpture imaju svoje specificne oblike a i na samim povrsinama se mogu pojavljivati razni oblici. Oblike delimo na dvodimenzionalne (kvadrat, trougao, krug i elipsa) i trodimenzionalne. Oblik kao element karakterise izuzetna slozenost, beskrajna mogucnost varijacija.

4) Smer je element koji moze da karakterise kako pojedinacne druge elemente tako i citavu kompoziciju. Smer predstavlja pravac 'kretanja' odredjene likovne predstave. Postoje tri osnovna smera: horizontalni, vertikalni i dijagonalni. Jedna umetnicka kompozicija moze kombinovati vise smerova, ili biti bazirana na samo jednom.

5) Proporcija je likovni element baziran na medjusobnom odnosu velicine elemenata jedne celine, cesto se koristi i pojam sklada. Najpoznatija proporcija je tzv. zlatni presek (matematicki se izrazva proporcijom 1:1,618). Ona se moze primenjivati sa odredjenim zncenjem ili u svrhu postizanja odredjenog programskog nacela.

6) Tekstura je element kojim se odedjuje kvalitet odredjene povrsine, vezana je za cisto vizualni momenat. Koristi se u umetnosti da bi izazvala odredjenu psiholosku reakciju. Svaka forma, svaka povrsina ima svoju teksturu.

Upravo zato sto je slikarstvo sposobno da predstavlja teksturu nekog predmeta ali da to ne bude istovremeno i tekstura same slike, koristimo pojam fakture da bi njime bio oznacen kvalitet povrsine same slike, bez obzira koje teksture su na njoj predstavljene. Faktura je nesto sto odredjuje kvalitet same povrsine, od cega se povrsina sastoji, 'stvarna' tekstura.

7) Valer je element kojim se odredjuje kolicina osvetljenosti neke povrsine.

Crno predstavlja potpuno odsustvo svetlosti, a belo oznacava punu refleksiju svetlosti. Izmedju ova dva ekstrema postoji citav spektar razlicitih svetlijih i tamnijih valera.

Karakter pojedinih kompozicija na osnovu upotrebe valera, mozemo grupisati u dva tzv. valerska kljuca: dorski kljuc (upotreba udaljenih, kontrasnih vrednosti valerskog spektra) i molski kljuc (upotreba medjusobno slicnih vrednosti).

8) Boja je najcesci koriscen element, pod tim pojmom podrazumevamo dve stvari:

- boja kao supstanca (materija) kojom se slika

- kvalitet boje kojim neku povrsinu, nezavisno od materije kojom je obojena, nazivamo planvom, zutom, crvenom… Tako shvacena boja ima tri komponente: ton (osnovne i izvedene boje), zasicenost i valer. Boje imaju i psiholosko delovanje, prema tome kako tonovi deluju na coveka razlikujemo 'tople' i 'hladne' boje.

8. LEPO - RUZNO

Kategorije lepog odnsono ruznog se navode kao osnovne esteticke kategorije.

Platon o lepoti govori kao objektivnoj i univerzalnoj kategoriji, buduci da se sve sto ima kvalitet lepog ugleda na ideju lepog. U antickoj grckoj pojam lepog je vezan za pojmove poput harmonije, proporcije, pravilnosti. Vezana je za nesto sto je pre svega culnog karaktera, i moze proizvesti odredjeno zadovoljstvo. Kod kanta imamo ideju da je lepo kao takvo lepo po sebi, i da van sebe samog ne moze imati bilo kakv funkcionalni ili upotrebni karakter.

U okviru pojma lepog poznajemo i druge pojmove koji su njega vezani:

- 'kanon' odnosno model idealnih ljudskih proporcija, lepote zasnovane na idealnim proporcijama, monumentalnosti i harmoniji.

- pojam kalokagatije, vrhovni eticki pojam, oznacava da se lepo i dobro poklapaju, pa je estetsko u isti mah i eticko, i obrnuto.

Takodje, primeri ciji sadrzaj sam po sebi ne mozemo oznaciti kao lep ili dobar, a moze dovesti do uzvisenih osecanja (esteticka kategorija) oznaceni su kao 'lepi'.

Paralerno sa pojmom lepog estetika se bavi i pojmom ruznog koji je bio povezan sa lepim kao suprotnost ili negacija. Uspostavlja se povezanost ruznog i zlog.

Proporcije su neharmonicne, bez sklada, a same forme nefunkcionalne, karikirane. Karakteristicno je odsustvo sadrzaja i praznina, kao i odsustvo svetlosti.

Ruzno najcesce personifikuje zlo, ali postoji i obrnut princip - da se nesto sto je sustinski zlo predstavlja kao naizgled lepo. Privid lepote skriva sustinsko zlo, kao sto I prividna ruznoca moze otkrivati sustinsku lepotu i dobrotu.

U vezi sa pojmovima lepog i ruznog, stoje tzv. apolonijski odnosno dionizijski princip. Ova dva nacela ukazuju na dva medjusobno povezana ali suprotstavljena principa: nacelo kosmosa (reda, lepote i harmonije) i necelo haosa (besformnosti i neurednog). Prisutno je i nacelo: najprikladnije je najlepse, pazi na granice, odbaci bahatost i nicega previse.

Umetnost 20.v. dosta koristi 'ruzno' tj. neskladno, sokantno, neproporcionalno…kao umetnicki oblikovano nacelo, pa se govori o 'estetici ruznog'. Kod primene ruznog (spektar dijabolickih scena, fantasticnih bica i desavanja, deformisana tela) u oblikovanju jedne esteske umetnicke celine cilj je da se na posmatraca ostavi snazan utisak (Jozef Bojs, Piero Manconi, Hirenonimus Bos, Francisko Goja). Iako motiv sam po sebi nije lep, moze delovati potresno i odvratno, ali ne umanjuje estetsku vrednost slike (vestina crteza, kombinovanje boja, raspored oblika) kao umetnickog dela.

Kic je neukusna kopija odredjenog stila, ali i forma inferiorne umetnosti ili kulture. O kicu govorimo kada se susretnemo sa povrsnim sadrzajem ili formom koja pretenduje na glamurozan ili teatralan efekat. On podrazumeva i odsustvo kreativnosti, originalnosti i cesto predstvalja neukusne, idealizovane i izvestacene sadrzaje. Jedno od najcescis svojsava kica je da kic-predmet cesto lici na nesto sto ima veliku vrednost a da zapravo to nije. Kicom I sundom obiluje sfera popularne kulture.

9. STIL I ZNACENJE

Stil predstavlja nacin na koji je nesto izvedeno. Putem stila kao zajednickog svojstva odredjenih vizualnih predstava, vrsimo kategorizaciju pojedinih umetnickih ostvarenja.

- Anticku grcku umetnost delimo na arhajski (svedenost i kompaktnost formi), klasicni (forme su brizljivije obradjene, anatomija tacnija i uskladjenije proporcije) i helenisticki period (izuzetno izrazen pokret, detalji u sklonost ukrasavanju). Takodje, govorimo o tri stila grcke sculpture: dorski (masivne proporcije, indetifikacija predstave muskog tela), jonski (izduzene proporcije, kao stilizovana zenska figura) i korintski.

- Ovakva zamisao preneta je i na hvatanje renesanse. Tako govorimo o vizantijskom, romanickom i gotickom stilu.

- Nakon perioda baroka eventualno je moguce govoriti o neoklasicizmu i romantizmu kao o stilovima koji su se manifestovali u razlicitim umetnickim medijima.

- U 20.v. pokreti i programi smenjuju sve stvarajuci nove mogucnosti za stvaranje specificnih stilskih svojstava umetnickih pravaca i razvijanja pojedinacnih stilova samih umetnika (faze i periodi)

- Kada govorimo o stilskim epohama kao o vrednosnim kategorijama, na umetnost se gleda kao na razvoj zivih organizama: period mladosti (pocetak) smenjuje zrelost (vrhunac) da bi zatim dosla starost (opadanje). (Djordjo Vazari)

Stil postaje vezan ne samo za formu kao kvalitet vec i za nacin upotrebe nekog predmeta, njegov kontekst i znacenje.

Znacenje obuhvata interpretaciju odredjenog sadrzaja. Sadrzaj ima odredjeno znacenje. Ovaj pojam nije moguce jasno definisati, vec se menja u zavisnosti od konkretnih dela.

Umetnost daje samo formu kojom se uoblicava odredjeni sadrzaj, i u tom smislu sadrzaj ima veci zncaj od formalnih likovnih kvaliteta. Ona se oslobodila 'spoljnih' sadrzaja ali to ne znaci da je ostala bez ikakvog sadrzaja. Sadrzaj umetnosti postaje apstraktni concept ili ideja na koju umetnicko delo ukazuje.

Umetnicko delo je moguce shvatiti kao prostor znacenja koji sam po sebi nije u potpunosti definisano (sto ne znaci da znacenje ne postoji) I svi ti razliciti konteksti ili interesi koji se projektuju na umetnicko delo zapravo produkuju razlicita znacenja umetnickog dela.

10. TAUTOLOGIJA

Sam pojam tautologije se odnosi na vrstu logicke I retoricke forme za koju je karakteristicno da je nuzno istinita. Tautoloski izrazi zapravo ne govore nista jer njihov sadrzaj ne stoji ni u kakvom odnosu sa bilo cim izvan samog sebe, ponavlja se istovetan pojam - formulacija se zatvara unutar sebe, a iskaz je nije ni tacan ni netacan. Iracionalno je i ne moze biti podvrgnuto racionalnoj analizi.

Kao nacin odredjivanja umetnosti tautologija se pojavljuje tek u modernoj eposi. Jasan izraz gde je jasno da je rec o tautoloskoj formaciji je: umetnost radi umetnosti.

Ovakvim pristupom umetnosti postavljena je velika esteticka, teorijsko/istorijsko-umetnicka tema autonomije.

Slika kao tautolosko umetnicka povrsina, ima zadatak da bude to sto u svojoj realnosti jeste: ravna povrsina prekrivena bojom, na kojoj nista ne sme da remeti tu osnovnu, prirodnu zadatost. I ne samo da ne pruzaju bilo kave prepoznatljive forme vec i njihovi nazivi ne upucuju na bilo sta drugo sem na samu sliku. Medijum bude oslobodjen svega suvisnog i postaje autonoman. Umetnik ne porucuje nista preko slike vec se bavi samom umetnoscu, zadatak umetnosti je iskazivanje umetnosti (Vladislav Stzeminski, Ed Reinhard).

- Koriscenje tautologije je prisutno kod minimalista, gde posmatrac treba da shvati odredjeni predmet i material od kojeg je napravljen onakvim kakav on jeste (drvo kao drvo, metal kao metal)

- Tautologija je i predmet interesovanja i konceptualne umetnosti, gde se izrazava stav po kome je umetnost zapravo ideja/concept. Umetnost kao ideja kao ideja. Pri ovakvoj strategiji jedina mogucnost da se govori o 'umetnickom delu' je da se govori o nematerijalnoj ideji ili mentalnoj projekciji u glavi posmatraca kao o umetnosti.

Umetnost prestaje zapravo da bude ono sto je bila (nesto napravljeno) i postaje teorija umetnosti, cime prakticno umire kao specificna delatnost.

Komentari (0)Add Comment

Napišite komentar

busy