Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA

Višestruke linije (Multiline) su složeni elementi sačinjeni od više međusobno paralelnih linijskih segmenata. Veoma su pogodne za primenu situacijama kao što su npr. višeslojni zidovi na arhitektonskim osnovama jer je tada jednim potezom moguće nacrtati kompletnu strukturu zida.

Komanda MLSTYLE

Za uspešnu primenu pogodnosti koje pruža primena višestrukih linija neophodno je upoznati proces kreiranja, odnosno određivanja oblika Multilinije. U te svrhe AutoCAD nudi komandu Mlstyle koju pokrećemo iz Format menija izborom stavke Multiline Style. Odmah zatim će se na ekranu pojaviti ogdovarajući Dialog Box koji omogućava dalji unos parametara vezanih za izgled buduće Multilinije.

Multiline Style

Prvi od parametara koji možemo odrediti u okviru Mulitiline Style grupe je izbor tekućeg stila, odnosno tipa multilinije koju želimo da koristimo. Ponuđena lista iz polja Current nažalost, za sada sadrži samo osnovni stil (STANDARD) čiju upotrebu u praksi najčešće izbegavamo. Dakle, potreban nam je novi stil koji možemo kreirati tako što u polje pod nazivom Name upišemo njegov naziv. Iz praktičnih razloga najbolje je da se ime stila odabere u skladu sa njegovom kasnijom namenom ali ako je to moguće u skraćenim obliku. U ovom slučaju kada npr. želimo da kreiramo novi stil višestruke linije koji će nam poslužiti za crtanje fasadnog zida sa termoizalacionim slojem za naziv možemo uneti FZ što bi moglo biti skraćeno od "fasadni zid". Ovo dodatno objašnjenje skraćenog naziva možemo upisati u Description polje da bi nam kasnije moglo poslužilo kao podsetnik.

Da bi AutoCAD prihvatio novoformirani stil neophodno je da levim tasterom miša kliknemo na dugme Add što će za rezultat imati proglašavanje novog stila za tekući i omogućiti njegovo dalje prilagođavanje konkretnim potrebama.

Ako se u toku rada predomislimo i odlučimo da promenimo naziv nekog od definisanih stilova potrebno je da ga prvo odaberemo iz Current liste a potom za Name odredimo neku drugu šifru. Odabirom dugmeta Rename AutoCAD će izvršiti promenu naziva stila.

Funkcija Save služi za upis parametara aktivnog stila u posebnu datoteku na disku. Po izboru ovog dugmeta pojaviće se standardni dialog za izbor foldera i imena datoteke za upis potrebnih podataka. Ovaj postupak će omogućiti da ukoliko se ukaže potreba možemo izborom funkcije Load u nekom drugom crtežu izbeći ponavljanje čitavog postupka i jednostavno sa diska pokupiti već formiran stil crtanja višestuke linije.

Element Properties

U centralnom delu Dialog Box-a možemo videti izgled buduće višestruke linije i to onakav kako je to u ovom trenutku određeno. Naravno, to nije višeslojni fasadni zid koji smo želeli pa nam stoga predstoji promena parametara i zadavanje novih vrednosti. Za tu namenu je predviđen poseban Dialog Box koji aktiviramo klikom na Element Properties dugme.

U gornjoj zoni Dialoga možemo videti listu koja sadrži podatke o broju slojeva, razmaku na kome se nalaze, kao i njihovoj boji i tipu linije. Osnovni zadatak koji nam predstoji je da prvo za postojeće slojeve odredimo nove položaje a zatim da kreiramo još dva da bi multilinija za fasadni zid bila kompletna.

Za izmenu položaja postojećih slojeva je potrebno da u Offset polje unesemo novu numeričku vrednost a AutoCAD će je posle potvrde pritiskom na taster Enter na tastaturi izvršiti. Tako možemo odrediti da se prvi sloj multilinije nalazi na rastojanju jednakom nuli posmatrano npr. od unutrašnje strane a drugi na 250 jedinica odnosno na rastojanju koje je jednako širini konstruktivnog dela zida. Sledi unos novog sloja (za termoizolaciju) koji se od ivice našeg zida nalazi na rastojanju od 320 jedinica a za to je potrebno uneti potrebnu vrednost i umesto tastera Enter mišem kliknuti na dugme Add. Slično važi i za četvrti sloj (koji označava fasadu) s tim što za njega treba uneti rastojanje od 440 jedinica a zatim ponovo izabrati Add dugme. Osim položaja slojevima možemo odrediti i druge karakteristike kao što su boja i tip linije. Za to služe dugmad Color i Linetype. U našem primeru možemo unutrašnjim slojevima promeniti boju iz BYLAYER u npr. crvenu a tip linije ostaviti nepromenjen.

Na ovaj način smo odredili osnovne karakteristike buduće višestruke linije pa se izborom dugmeta OK možemo vratiti na osnovni nivo komande. Naravno, tu nas očekuje i promenjeni prikaz u centralnom delu ekrana koji nam služi za vizuelnu proveru unetih parametara.

Multiline Properties

Izborom dugmeta Multiline Properties dolazimo da novog Dialog Box-a koji sadrži mogućnost podešavanja dodatnih parametara kao što su vidljivost čvorova, način zatvaranja krajeva multilinije i izbor boje za njeno evetnualno popunjavanje. Za naš primer će biti dovoljno da odredimo zatvaranje poprečnim linijskim segmentom na početku i kraju elementa. Izbor dugmeta OK će nas vratiti na osnovni nivo komande Mlstyle gde možemo izvršiti vizuelnu proveru unetih parametara i ponovo klikom na OK konačno završiti definiciju novog stila multilinije.

Komanda MLINE

Za crtanje višestukih linija koristimo komandu Mline. Možete je pokrenuti iz Draw menija izborom stavke Multiline. Ako obratite pažnju na komandnu liniju videćete da je AutoCAD posle prihvaćene komande u sledećem redu naveo trenutno važeće parametre za poravnanje (Justification), razmeru (Scale) i aktivan stil multilinije. Ti parametri su prikazani kao orijentacija za dalji rad a ako je to potrebno možemo ih izmeniti primenom neke od raspoloživih opcija. U svakom slučaju to je neophodno uraditi pre nego što pristupimo crtanju novog elementa.

Justification

Opcija Justification nam omogućava izbor poravnanja buduće multilinije odnosno određivanje strane na koju treba da se iscrtavaju njeni slojevi. Pokrećemo je pritiskom na taster J na tastaturi a zatim možemo birati između tri mogućnosti: Top - pri čemu se multilinija crta povlačenjem njene gornje ivice dok se slojevi nižu na dole, zatim Bottom - crtanje od donje ivice na gore i Zero - kada se crtanje vrši u odnosu na sloj koji smo postavili na nultom rastojanju. U našem primeru poravnanja Bottom i Zero daju iste rezultate obzirom da se nulti sloj poklapa sa donjom ivicom multilinije.

Scale

Opcija Scale služi za eventualno usklađivanje razmere u kojoj su određena rastojanja između slojeva multilinije sa onom koju koristimo za ostatak crteža. To može biti potrebno u situaciji gde smo rastojanja npr. određivali u santimetrima a za crtež koristimo milimetre. Tada se izmenom faktora Scale na vrednost deset (10) vrši usklađivanje ta dva različita merna sistema i multilinija crta u odgovarajućoj razmeri. U opštem slučaju kada se za određivanje rastojanja i crtanje koristi isti odnos nema potrebe menjati podrazumevanu vrednosti ovog parametra.

Style

Ako smo prethodno definisali više različitih stilova za crtanje multilinije i želimo da daje rad nastavimo primenjujući neki od njih možemo se poslužiti opcijom Style. Za njen izbor potrebno je pritisnuti tastere ST na tastaturi a AutoCAD će zatim zahtevati unos imena (šifre) stila kojim želimo da nastavimo rad.

Pod pretpostavkom da imamo definisan stil za crtanje pregradnih zidova PZ možemo primenom ove opcije promeniti rezim i umesto fasadnih dalje crtati pregradne zidove.

Close

Primenom opcije Close možemo automatski zatvarati polja koja obrazuju segmenti multilinije. Pokrećemo je pritiskom na taster C na tastaturi a efekat koji pri tome postižemo znatno olakšava crtanje zatvorenih formi.

Undo

Opcija Undo nam je poznata još iz lekcije u kojoj smo smo savladali crtanje osnovnih elemenata kao što su obične linije. I u ovom slučaju ima istu namenu tj. da omogući ispravku pogrešno nacrtanog segmenta. Koristimo je na jednostavan način, pritiskom na taster U na tastaturi što za rezultat ima uklanjanje zadnjeg nacrtanog segmenta i otvaranje mogućnosti da se ispravi greška.

IZMENE VIŠESTRUKIH LINIJA

Višestuke linije (Multiline) predstavljaju složene objekte pa se stoga primenom standardnih komandi za izmenu elementa crteža može postići samo njihovo brisanje, pomeranje ili neka druga operacija ali uvek nad elementom kao celinom. Za izmene oblika multilinija, odnosno njihove geometrije moramo koristiti posebnu komandu Mledit.

Komanda MLEDIT

Komanda Mledit omogućava izmene na geometriji složenih elemenata kao što su višestruke linije. Preciznije rečeno, primenom ove komande možemo dorađivati multilinije u smislu njihovog spajanja, ukrštanja ili neke druge interakcije.

Za pokretanje komande Mledit možemo iz Modify/Object menija izabrati stavku Multiline da bi zatim na ekranu bio prikazan Multiline Edit Tools Dialog Box sa dvanaest različitih funkcija za izmene višestrukih linija.

Ukrštanje

Prva tri polja uz levu ivicu Dialog Box-a sadrže funkcije koje omogućavaju da se na različite načine reši ukrštanje zidova tj. multilinija.

Izbor prvog polja i zatvaranje dialoga sa OK pokreće funkciju Closed Cross kojom možemo postići odsecanje jedne multilinije tako da se dobije utisak da je ona preklopljena drugom. Za to je dalje potrebno pokazati prvo element koji treba da bude prekinut a potom multiliniju sa kojoj sa vrši ukrštanje. Komandu završavamo pritiskom na desni taster miša.

Drugo polje aktivira funkciju Open Cross čijom primenom dobijamo ukrštanje sa prekidom spoljnih slojeva dok treće pruža mogućnost da se upotrebom funkcije Merged Cross pravilno spoje svi slojevi obe multilinije.

Sučeljavanje

Druga kolona Dialog Box-a nudi funkcije kojima možemo postići sučeljavanje zidova, odnosno spajanje multilinija u obliku slova T.

Prvo polje nudi funkciju Closed Tee kojom možemo postići prosto spajanje elemenata. U sredini se nalazi polje čijim izborom možemo aktivirati funkciju Open Tee i postići spajanje sa prekidom spoljnih slojeva a treće polje i funkcija Merged Tee omogućavaju spajanje svih slojeva multilinije. Treba napomenuti da se pri ovakvom načinu spajanja elemenata uvek prvo odabira multilinija koja će imati ulogu vertikalnog segmenta slova T a potom ona druga do koje će se spajanje izvršiti.

Ugaoni spoj

Primenom fukcije Corner Joint možemo izvršiti spajanje dve multilinije tako da se pri tome formira ugao. Ako su u pitanju elementi sa više slojeva njihov spoj će biti pravilan.

Prelomne tačke

Jedini način da se nacrtanoj multiliniji doda novi segment vodi preko funkcije Add Vertex. Njenim izborom se otvara mogućnost određivanja položaja novih prelomnih tačaka na postojećim elementima i to jednostavnim pritiskom na levi taster miša u trenutku kada se kursor nalazi iznad željenog mesta.

Nažalost, dodavanje novih temena neće biti odmah vidljivo na ekranu već je neophodno da po prekidu komande Mledit pritiskom na desni taster miša i u trenutku kada nije aktivna nijedna druga komanda pritisnemo levi taster miša i odaberemo multiliniju za Grips režim izmene oblika. Tada će se u formi plavih kvadrata prikazati položaj temena koje dalje lako možemo pomerati i time menjati oblik multilinije.

Za uklanjanje prelomnih tačaka služi funkcija Delete Vertex za čiju je realizaciju dovoljno pokazati teme koje treba obrisati.

Isecanje slojeva

Isecanje slojeva tj. brisanje željenog dela multilinije možemo izvršiti funkcijama Cut Single i Cut All koje pokrećemo izborom polja iz desne kolone Dialog Box-a.

Primenom Cut Single funkcije brišemo deo multilinije pri čemu se to odnosi samo na jedan odabrani sloj dok izbor funkcije Cut All omogućava uklanjanje svih slojeva multilinije na segmentu koji određujemo izborom dve tačke.

Zatvaranje praznina

AutoCAD pruža mogućnost da otvore koje smo napravili primenom Cut All funcije naknadno zatvorimo, odnosno vratimo multiliniju u prvobitni oblik. Za to služi Weld All funkcija koju možemo pokrenuti izborom polja u donjem desnom uglu Dialog Box-a. Dalje je samo potrebno levim tasterom miša pokazati krajeve prekinutih segmenata i multilinija će ponovo biti cela.

Promene karakteristika objekata Autocad

Sigurno ste kroz lekcije koje su prethodile shvatili važnost komandi AutoCAD-a čija je uloga da omoguće različite izmene već nacrtanih objekata. Do sada smo se upoznali sa većinom takvih funkcija ali su sve one bile vezane za promene u geometriji elemenata dok su druge karakteristike bile van njihovog domena. Zato je vreme da se pozabavimo i drugom stranom odnosno da vidimo na koji način možemo da utičemo na promene boje, tipa linije, pripadnosti nekom od Layer-a i ostale važne osobine nacrtanih elemenata.

Komanda DDMODIFY

Primenom komande Ddmodify možemo menjati parametre odabranog elementa i to istovremeno one vezane za geometriju ali i sve druge koje se tiču njegovog izgleda. Za pokretanje ove komande možemo iz Modify menija izbrati stavku Properties a AutoCAD će zahtevati odabir elementa za koji želimo da izvršimo promene.

primer za liniju

Ako se pri odabiru elementa odlučimo za neku liniju potrebno je da prvo takav izbor potvrdimo pritiskom na desni taster miša da bi se na ekranu pojavo Modify Line Dialog Box. Paramente koji se od tog trenutka stavljaju na raspolaganje možemo grubo podeliti na dve kategorije: zajedničke - sadržane u grupi Properties i one druge koje se tiču geometriskih osobina i kao takve zavise od vrste odabranog elementa.

U zajedničke karakteristike objekata koje možemo menjati ubrajamo: boju (izbor dugmeta Color), pripadnost Layer-u (dugme Layer) kao i tip linije (dugme Linetype). U vezi sa ovim poslednjim parametrom je moguće odrediti i razmeru (Linetype Scale) što ima smisla samo ako je izabran neki od tipova isprekidane linije.

Od posebnih karakteristika tu su pre svega numerički izražene koordinate početne i krajnje tačke sa dva Pick Point dugmeta preko kojih možemo odrediti njihov izmenjeni položaj, kao i podaci o dužini linije mereno projekcijom u pravcima koordinatnih osa ili samog objekta kao i ugao koji linija zaklapa u odnosu na pozitivni pravac X ose.

Po završenoj promeni parametara Dialog Box zatvaramo izborom dugmeta OK a AutoCAD će se postarati da načinjene izmene odmah budu i vidljive.

Ako pri odabiru obuhvatimo dva ili više elemenata biće omogućena promena samo njihovih zajedničkih parametara.

primer za kruznicu

Po odabiru kružnice kao elementa nad kojim želimo da izvršimo promenu parametara biće prikazan odgovarajući Dialog Box uobičajenog sadržaja kada su u pitanju zajedničke karakteristike ali zato sa sasvim različitim delom za određivanje geometrije. Tu je moguće odrediti novi položaj za koordinatu centra kao i veličinu poluprečnika kružnice a od pratećih informacija možemo videti koliki su prečnik (Diameter), obim (Circumference) i površina (Area) odabranog objekta.

primer za tekst

Ako se komanda Ddmodify primeni nad nekim elementom teksta pored zajedničkih na raspolaganju ćemo imati i sledeće parametre: položaj tačke prema kojoj se vrši poravnanje teksta (Insertion Point), zatim mogućnost promene sadržaja (Contents), stila (Style), načina poravnanja (Justify) i pravca ispisivanja (Direction) kao i vrednosti za širinu (Width), visinu (Text Heigth) i ugao rotacije (Rotation).

primer za polyliniju

U slučaju da se kao element odabere polilinija uz zajedničke karakteristike imaćemo mogućnost da utičemo na njen izgled kroz mogućnost promene sledećih parametara: izbor algoritma po kojem će se iz segmentnog oblika generisati kriva (Fit/Smooth), zatim mogućnost automatskog zatvaranja polja koje obrazuju njeni segmenti (Closed) i načina primene nekog od tipova isprekidanih linija (LT Gen) dok će koordinate pojedinih temena polilinije (Vertex Listing) moći će da se pročitaju samo kao informacija.

Komanda MATCHPROP

Komanda Matchprop omogućava laku promenu karakteristika objekata jer se njenom primenom u stvari vrši preslikavanje zajedničkih parametara sa osnovnog na ostale odabrane elemente.

Možemo je pokrenuti iz Modify menija izborom stavke Match Properties a AutoCAD će zatim zahtevati odabir osnovnog tj. elementa sa koga treba očitati parametre. To može biti samo pojedinačni odabir nakon čega sledi selekcija elemenata na koje se te karakteristike prenose.

Settings

Opcija Settings nam pruža mogućnost da tačno odredimo koje karakteristike treba prenositi sa osnovnog elementa na ostale koje odaberemo a koje na njima treba da ostanu neizmenjene. Aktivira se pritiskom na taster S na tastaturi posle čega se pojavljuje Property Settings Dialog Box u kome možemo podesiti željene parametre.

SAVET

Evo i verovatno najlakšeg načina za prenošenje elemenata sa jednog Layer-a na drugi.

Bez pokretanja neke od komande levim tasterom miša odaberite elemente kojima treba promeniti

Layer tako da se aktivira Grips režim (plavi kvadrati na karakterističnim mestima). Zatim iz Layer

Control liste izaberite naziv sloja na koji treba preneti selektovane elemente.

Promenjena boja objekata je znak da je funkcija izvršena uspešno a dvostruki pritisak na taster

Esc na tastaturi uklanja plave kvadrate i vraća nas u normalan režim rada.