Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo

Komande AutoCAD-a namenjene izmenama elemenata su raznovrsne i brojne. Zato ćemo i ovu lekciju posvetiti objašnjavanju načina upotrebe nekih novih a često korisnih funkcija.

EXTEND

Uz pomoć komande Extend vršimo produživanje linija, ili lukova tako da dodirnu neki od drugih nacrtanih elemenata.

Po pokretanju komande Extend prvo je potrebno odrediti granične elemente odnosno odabrati one linije ili neke druge elemente crteža do kojih želimo da se vrši produžavanje. Pritiskom na desni taster miša označićemo kraj ove faze. U nastavku komande treba levim tasterom miša pokazivati linije koje želimo da se produže sve dok se za kraj ne pritisne desni taster miša.

U svom osnovnom obliku komanda Extend podrazumeva da će se odabrani elementi posle produživanja i fizički dodirivati odnosno da se u pravcu produženog nalazi odabrani granični element. U sitaucijama kada se elementi mimoilaze neophodno je prvo izbirom opcije Edge aktivirati režim koji će dozvoliti realizaciju komande.

Po startovanju komande Extend i potvrdi izbora graničnih elemenata pritiskom na taster E na tastaturi biramo opciju Edge. Potom treba ponovo pritisnuti taster E na tastaturi, ovog puta kao izbor Extend režima. Dalje sledi standardni izbor elemenata koje želimo da produžimo sve do završetka komandne pritiskom na desni taster miša.

TRIM

Komanda Trim ima suprotno dejstvo od prethodne - služi za skraćivanje linija pri čemu se kao granice koriste drugi nacrtani elementi. Način upotrebe je isti kao kod komande Extend, tj. prvo je potrebno izvršiti odabir elemenata koji će pretstavljati granice a po potvrdi tog izbora možemo pokazivati delove linija za koje smatramo da pretstavljaju višak. Komandu završavamo pritiskom na desni taster miša.

Edge

I komanda Trim za normalno funkcionisanje u svom osnovnom obliku zahteva da se granični i element koji želimo skratiti fizički presecaju. Primenom opcije Edge na isti način kao što je to izneto na primeru komande Extend se taj uslov ukida i dejstvo komande Trim proširuje i na elemente koji se mimoilaze.

BREAK

Komanda Break služi za brisanje jednog dela linije, kružnog luka ili kružnice. Za razliku od komande Erase koja briše element u celini, komanda Break omogućava da se preko položaja dve tačke na elementu odredi deo koji treba obrisati.

Po pokretanju komande Break AutoCAD će zahtevati odabir elementa (treba napomenuti da u ovakvoj situaciji možemo izvršiti samo pojedinačni način odabira), a pokazanu tačku će odmah proglasiti za mesto odakle želimo da se započne brisanje. Izborom druge tačke deo elementa se briše i komanda završava.

Ukoliko ne želimo da se tačka kojim smo izvršili izbor koristi kao mesto odakle će se brisati deo elementa moguće je pritiskom na taster F na tastaturi vratiti proces za korak unazad i ponoviti unos prve a zatim i druge tačke i na taj način privesti funkciju kraju.

OFFSET

Komanda Offset omogućava generisanje novih elemenata koji se nalaze na željenom rastojanju i pri tome su paralelni u odnosu na original. Po pokretanju komande Offset potrebno je uneti numeričku vrednost za rastojanje a potom odabrati element koji želimo da se preslika. Potom je, pritiskom na levi taster miša, potrebno naznačiti stranu na kojoj želimo da se pojavi novi element, a AutoCAD će komandu Offset ponavljati sve dok je ne završimo pritiskom na desni taster miša. Ako nam nije poznata tačna numerička vrednost rastojanja koje treba primeniti možemo je pokazati na ekranu ili primeniti opciju Through koja omogućava određivanje tačke kroz koju treba da prođe novi element.

Za izbor ove opcije treba umesto unosa rastojanja pritisnuti taster T na tastaturi, a AutoCAD će po selekciji osnovnog elementa zahtevati unos tačke kroz koju treba da prolazi nova linija. Komandu Offset završavamo pritiskom na desni taster miša.

SCALE

Komandom Scale možemo menjati veličinu već unetog elementa. Po pokretanju komande i izboru elementa kome želimo izmeniti veličinu, AutoCAD očekuje unos osnovne tačke (koja n menja položaj), a zatim i unos faktora razmere. To je numerička vrednost koja može biti veća ili manja od jedinice (u zavisnosti od toga da li želimo da povećamo ili smanjimo odabrani element).

Reference

U nekim situacijama nismo u stanju da precizno odredimo numeričku vrednost Scale faktora ali nam je zato na raspolaganju opcija Reference koja nam omogućava da se faktor razmere automatski proračuna na osnovu pokazanih dužina. Evo kako se ona promenjuje. Pokrenućemo komandu Scale i odabrati elemene kojima želimo promeniti veličinu. Po potrvrdi izabranih elemenata odredićemo osnovnu tačku a umesto faktora razmere izabraćemo opciju Reference pritiskom na taster R na tastaturi.

AutoCAD će potom tražiti određivanje referentne dužine (npr. širine vrata), a odmah zatim i njene nove vrednosti (npr. širine otvora u zidu). Na ovaj način je moguće skalirati elemente za faktor razmere koji zavisi od unetih rastojanja.

SAVET

Pored uobičajenih načina primene pomenutih komandi AutoCAD nudi jedan još lakši i brži put za izmene nacrtanih ebjekata. To se ostvaruje na sledeći načIn:

Potrebno je da bez pokretanja bilo kakve komande selektujemo jedan ili više elemenata na crtežu. To će za posledicu imati pojavu plavih kvadratića - markera na tačkama koje su karakteristične za odabrane objekte (krajnje i središnje tačke linija, centar i kvadranti kružnice itd.) Te plave tačke nazivamo čvorovima (eng. Grips). Izborom čvora se njegova boja menja u crvenu (čvor postaje aktivan), a pritiskom na desni taster miša otvaramo dodatni meni iz koga dalje možemo aktivirati neku od raspoloživih funkcija kao što su Stretch, Move, Mirror, Scale, Rotate itd.

Za normalni nastavak rada dovoljno je samo pokrenuti neku novu komandu a Grips markeri će time biti uklonjeni.

GRIPS

Mogućnost izmena elemenata preko čvorova se može detaljnije podešavati izborom komande Grips iz Tools menija. Tu su opcije za uključivanje i isključivanje rada sa čvorovima kao i mogućnost promene boje kojom se označavaju neaktivni i aktivni čvorovi. Na kraju nudi se i mogućost podešavanja veličine markera koji će biti korišćen pri radu.

IZMENE ELEMENATA CRTEŽA III deo

Komande AutoCAD-a namenjene izmenama elemenata su raznovrsne i brojne. Zato ćemo i ovu lekciju posvetiti objašnjavanju načina upotrebe nekih novih, a često korisnih funkcija.

ARRAY

Komanda Array omogućava kreiranje većeg broja kopija izabranog dela crteža, pri čemu se kopije istovremeno raspoređuju u redove i kolone ili u krug oko zadatog centra. Ova funkcija je naročito pogodna u sitaucijama kao što su npr. raspoređivanje stolica u bioskopskoj sali ili oko kružnog stola. Evo i načina da realizujete ovakve zadatke.

Rectangular

Primena opcije Ractangular će nam omogućiti da elemente koji čine crtež stolice višestruko kopiramo u nekoliko redova i kolona.

Komandu Array pokrećemo izborom iz Modify menija a po potvrdi izabranih elemenata pritiskom na taster R na tastaturi biramo opciju Rectangular. AutoCAD će zatim zahtevati da odredimo u koliko redova (npr. 3) i kolona (npr. 5) želimo da se izvrši kopiranje. U nastavku izvršavanja komande potrebno je odrediti rastojanja između novih objekata prvo po redovima (800 jedinica) a potom i po kolonama (600 jedinica). Unosom poslednje vrednosti AutoCAD izvršava komandu i na crtežu se pojavljuju novi elementi.

Polar

Za drugi primer, crtanje stolica oko kružnog stola, upotrebićemo opciju Polar. Komandu Array pokrećemo na uobičajen način a po potvrdi odabira elemenata koji čine stolicu pritiskom na taster P na tastaturi određujemo da se kopiranje vrši po kružnom rasporedu. Dalje je potrebno odrediti tačku koja pretstavlja centar oko koga će biti raspoređeni novi elementi. U ovom slučaju to će biti centar stola tj. kružnice. Sledeći parametar koji treba odrediti je broj elementa koji želimo da dobijemo (npr. 6 - stim da se u ukupan broj računa i početni objekat) a zatim sledi ugao koji pri tome treba obuhvatiti. Ponuđena vrednost od 360 stepeni nam odgovara po ćemo je potvrditi pritiskom na desni taster miša. Poslednje pitanje koji nam AutoCAD upućuje odnosi se na mogućnost da pri kopiranju novi objekti budu i zarotirani za potreban ugao, što je u ovom slučaju poželjno pa stoga ponovnim pritiskom na desni taster miša potvrđujemo rotaciju i završavamo komandu.

LENGTHEN

Komandom Lengthen možemo promeniti dužinu pojedinih elemenata. To se prvenstveno odnosi na linije, kružne lukove i sl. dok za zatvorene objekte kao što su kružnica ili elipsa komanda nema nikakvo dejstvo.

Za preciznije određivanje nove dužine objekata na raspolaganju su sledeće opcije: Delta

Opcija Delta omogućava promenu na osnovu zadate dužine i to na sledeći način. Po pokretanju komande Lenghten možemo unosom slova DE na tastaturi izabrati ovu opciju i AutoCAD će tada zahtevati da odredimo numerčku vrednost za koju je potrebno produžiti ili ako je uneta vrednost negativna, skratiti liniju. Sledi odabir elementa i automatska promena dužine od onog kraja koji je bliži pokazanom mestu. Komandu možemo primeniti na više elemenata a za njeno okončanje potrebno je pritisnuti desni taster miša.

Percent

Primenom opcije Percent dužina objekta se povećava ili smanjuje za određeni procenat. Za promenu dužine elemenata na ovaj način potrebno je da po pokretanju komande Lengthen pritiskom na taster P na tastaturi omogućimo zadavanje željenog procenta izduženja (ako je uneta vrednost veća od 100) ili skraćivanja (vrednosti između 1 i 99) a potom pokažemo objekte koje je potrebno izmeniti. Pritiskom na desni taster miša završavamo rad.

Total

Opcija Total omogućava promenu dužine elementa na tačno određenu vrednost. Tako je moguće da se po pokretanju komande Lengthen i pritisku na taster T na tastaturi unese nova ukupna dužina koja će potom biti primenjena na odabrane elemente.

Dynamic

Dynamic opcija omogućava interaktivnu promenu dužine elementa jednostavnim pomeranjem miša. Opcija se pokreće pritiskom na tastere DY na tastaturi a potom omogućava da za odabrani element interaktivno odredimo novu dužinu.

FILLET

Primenom komande Fillet možemo povezati dva elementa (npr. linije, lukove itd.) na taj način da se kao element koji ih povezije iscrta kružni luk zadatog poluprečnika. Ovo je zgodan način da npr. zaoblite ivice nekog nacrtanog elementa. Po pokretanju ove komande potrebno je jednostavno pokazati dva elementa za koje želimo da se izvrši spajanje i odmah ćemo videti rezultate. Za bolju kontrolu ovog postupka možemo upotrebiti sledeće opcije:

Radius

Prilikom pokretanja komande Fillet na komandnoj liniji će biti ispisan podatak o trenutno podešenoj vrednosti za poluprečnik zaobljavanja spojeva. Ako nam ta vrednost ne odgovara pritiskom na taster R na tastaturi možemo odrediti novu veličinu ovog parametra. Komanda će time biti okončana, a novi poluprečnik će biti na raspolaganju u momenu kada ponovo pokrenemo komandu Fillet.

Predviđena je i mogućnost da se za veličinu poluprečnika luka unese vrednost jednaka nuli. U tom slučaju efekat primene komande Fillet će biti prosto spajanje dva elementa u njihovoj presečnoj tački.

Trim

Pri tretmanu komandom Fillet linije obično moraju da se produže ili skrate kako bi se vezale za luk zadate veličine.

Trim režim omogućava da se taj zadatak obavi automatski, a ukoliko nam to nije potrebno možemo prvo pritiskom na T taster izabrati promenu Trim režima a potom pritiskom na N taster izabrati "No Trim" odnosno režim u kome se dužine linija neće menjati već će samo biti nacrtan odgovarajući luk na mestu njihovog mogućeg spoja.

Polyline

Za istovremeno zaobljavanje svih uglova koje imaju složeni elementi kao što je npr. polilinija možemo se poslužiti opcijom Polyline. Pritiskom na taster P po startovanju komande AutoCAD će nam omogućiti izbor elementa i izvršiti zaobljavanje svih uglova odjednom.

CHAMFER

Namena komande Chamfer je slična prethodnoj s tim što se ovde umesto kružnog luka za spajanje elemenata koristi kratak linijski segment. Pri tome možemo koristiti sledeće opcije:

Distance

Pri pokretanju komande Chamfer AutoCAD će na komandnoj liniji ispisati podatke o aktuelnim vrednostima prve i druge distance za koje će biti izvršeno skraćivanje linija pre njihovog povezivanja novim segmentom. Za izmenu tih vrednosti potrebno je pritiskom na taster D na tastaturi pokrenuti opciju Distance i potom uneti nove veličine. Komanda Chamfer će se time završiti, a promenjene distance se mogu primeniti pri njenom ponovnom pokretanju.

Angle

Opciju Angle takođe koristimo u funkciji podešavanja parametara za buduću primenu osnovne komande. Potrebno je da pritiskom na taster A na tastaturi aktiviramo opciju a AutoCAD će nam omogućiti da prvo odredimo distancu za koju će biti skraćen prvoodabrani element a potom i ugao pod kojim će se iscrtavati spojni segment.

Ponovljena komanda Chamfer će ove parametre koristiti pri spajanju odabranih elemenata.

Polyline

Kod složenih objekata, kao što su npr. polilinije, moguće je pritiskom na taster P na tastaturi primeniti Polyline opciju i na taj način izvršiti obaranje svih ivica elementa.

Poništavanje pogrešnih koraka pri crtanju

Već smo napomenuli da AutoCAD pruža praktično neograničene mogućnosti za manipulaciju elementima crteža. To je vrlo korisna, ali ponekad i opasna osobina. Šta da se radi ako nam se u toku rada više dopadne neka od prethodno postignutih varijanti crteža, ili nismo sigurni kojim komandama možemo postići željene rezultate? AutoCAD i na to ima odgovor: svaka od izvršenih komandi se može poništiti i crtež vratiti u prethodni oblik. To omogućava komanda Undo.

UNDO

Osnovna namena komande Undo je da poništi poslednji korak koji smo napravili u toku izrade crteža i vrati mu prethodni izgled. Možemo je izvršiti jednostavnim pritiskom na taster U na tastaturi ili izborom odgovarajuće ikone iz Standardnog Toolbar-a.

Višestrukim ponavljanjem komande Undo se možemo vratiti onoliko koraka unazad koliko to želimo ali je ponekad u te svrhe lakše upotrebiti neke od njenih opcija. Za njihivo aktiviranje neophodno je prvo pokrenuti komandu Undo i to kucajući njen puni naziv na tastaturi (nije dovoljno samo uneti njen skraćeni oblik - U jer će to značiti samo poništavanje zadnjeg koraka).

Number

Opcija Number omogućava da se unosom numeričke vrednosti odredi broj koraka koje treba poništiti. To je podrazumevana opcija komande Undo tako da je za njeno izvršenje dovoljno uneti npr. broj 5 i AutoCAD će proces crtanja vratiti 5 koraka unazad.

Mark

Ponekad se proces izrade crteža zasniva na ekperimentu tj. nismo uvek u situaciji da sigurno znamo kakve će rezultate doneti neka od promena koje želimo da na njemu izvršimo. Trenutak u kojem pokrenete komandu Undo i pritisnete taster M na tastaturi AutoCAD će zapamtiti kao stanje na koje naknadno lako možete da se vratite.

Back

Opcija Back omogućava automatsko vraćanje više koraka unazad. Pri tome najbolje efekte možemo postići ako je koristimo u kombinaciji sa opcijom Mark. Drugim rečima, ako smo u nekoj fazi crtanja upotrebili komandu Undo i njenu opciju Mark, a kasnije posle niza izvršenih promena na crtežu zaključili da je ipak bolje da ih sve poništimo, izborom opcije Back (pritiskom na taster B na tastaturi) AutoCAD će u jednom potezu postaviti sve elemente crteža na mesta koje su imali u markiranom momentu.

Pri upotrebi opcije Back treba biti oprezan jer se u situaciji kada nemamo više markiranih mesta u crtežu njena primena svodi na poništavanje svih načinjenih koraka do samog početka izrade crteža. Na tu mogućnost AutoCAD i upozorava porukom na komandnoj liniji koja glasi "This will undo everything. OK? " i pri tome podrazumeva potvrdni odgovor. Pritisak na Enter ili desni taster miša u tom trenutku imaće za rezultat poništavanje svih komandi koje ste do tada izvršili.

Control

Primenom opcije Control možemo ograničiti broj koraka koji će biti dostupni pri eventualnom poništavanju. Tako se izborom parametra All u potpunosti omogućava poništavanje svih načinjenih koraka, None isključuje mogućnost primene komande Undo, a parametar One ograničava njeno dejstvo na samo jedan korak.

REDO

Komanda Redo nam je dragocena u situacijama kada zaključimo da smo preteranom primenom Undo komande poništili i faze rada koje smo hteli da zadržimo. Redo će slikovito rečeno - poništiti zadnje poništavanje i time ipak spasiti uloženi trud.

Jedino ograničenje koje pri tome moramo imati na umu je da se komanda Redo može izvršiti samo neposredno po poništavanju odnosno primeni komande Undo i da se na ovaj način može spasiti samo ono što je zadnje poništeno.