Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA

Pored komandi koji omogućavaju unos novih elemenata na crtež tj. crtanje u užem smislu reči, AutoCAD nam nudi i funkcije čija je namena da se već nacrtani elementi izmene. To ne mora biti uvek prosto prilagođavanje novim potrebama već je često cilj da se tranformacijama postojećih elemenata stvaraju novi i na taj način podspeši i ubrza proces izrade crteža u celini. Tako se zahvaljujući mogućnostima kao što su kopiranje ili ogledanje lako mogu kreirati čitavi novi delovi crteža nastali na bazi samo jednom nacrtanih elemenata a zahvaljujući funkcijama za rotiranje, skraćivanje ili razvlačenje, moguće je na isti način doći do novih elemenata čak i ako se oni u nekim detaljima razlikuju.

Mnoge od ovih komandi kao prvi korak u svom izvršavanju zahtevaju odabir elemenata nad kojim će imati dejstvo. Više o ovome ćete naći u okviru 11. lekcije.

ERASE

Komanda Erase služi za uklanjanje elemenata sa crteža odnosno njihovo brisanje. Po izboru komande potrebno je odabrati jedan ili više elementa koje želite da obrišete (AutoCAD će ih prikazati isprekidanom linijom), a zatim se pritiskom na desni taster vrši njihovo konačno uklanjanje.

OOPS

U sitacijama kada se desi da slučajno obrišemo neki element više nego što smo to želeli ili se jednostavno predomislimo i poželimo da se obrisani delovi crteža vrate na svoje mesto, možemo se poslužiti komandom Oops.

Komandu je potrebno otkucati na tastaturi i po pritisku na Enter obrisani elementi će biti vraćeni. Treba imati na umu da je na ovaj način moguće poništiti efekte samo zadnjeg brisanja.

MOVE

Komanda Move pruža mogućnost da se jedan ili više elemenata crteža istovremeno pomeri na drugo mesto bez promene njihove orijentacije i veličine.

Nakon pokretanja komande potrebno je izvršiti izbor elemenata koje želimo pomeriti. Za to su nam na raspolaganju različiti poznati metodi a konačni izbor treba potvrditi pritiskom na desni taster miša. AutoCAD će potom zahtevati unos prve tačke čija bi se uloga mogla opisati kao određivanje mesta za koje treba prihvatiti odabrane elemente, a zatim i unos druge tačke odnosno mesta na koje ih treba pomeriti. Prva uneta tačka ne mora biti na nekom od odabranih elemenata, ali se takvim izborom lakše i preciznije realizuje samo pomeranje. Određivanjem položaja druge tačke komanda Move se automatski završava.

COPY

Komanda Copy omogućava kopiranje elemenata. Način na koji AutoCAD kopira elemente veoma liči na prethodno pomenutu operaciju - pomeranje, stim što se ovde odabrani elementi pojavljuju na novom položaju, a pri tome njihov osnovni oblik ostaje nepromenjen.

Izborom komande započinjemo operaciju i prvo izvršimo izbor elemenata koje želimo da kopiramo. Odabir moramo završiti pritiskom na desni taster miša, a potom pokazati tačku za koju se vezujemo i konačno tačku na mestu gde želimo da se pojave kopirani elementi. Time je kopiranje završeno, a crtež dopunjen novim elementima.

Multiple

Primenom opcije Multiple možemo kreirati više kopija istog elementa i to sve u okviru jednog ciklusa komande Copy. Evo kako to funkcioniše:

Pokrenućemo komandu za kopiranje i izabrati željene elemente. Po potvrdi odabira, a umesto određivanja početne tačke za kopiranje pritisnućemo taster M na tastaturi. To će biti signal koji AutoCAD-u prenosi našu želju da u nastavku rada i po određivanju početne i završne tačke za kopiranje ne prekine funkciju već da nam omogući da pokažemo drugu, treću i ostale tačke na kojima želimo da se pojave kopije izabranih elemenata. Pritiskom na desni taster miša završavamo višestruko kopiranje.

MIRROR

Komanda Mirror nam omogućava da generišemo novi objekat kao sliku u ogledalu u odnosu na postojeći. Za to je potrebno prvo selektovati elemente koje želimo da preslikavamo a po potvrdi odabira odrediti pravac simetrale unosom koordinata njene početne i krajnje tačke. Već po izboru prve tačke AutoCAD nudi prikaz budućeg simetričnog objekta a pomeranje miša je praćeno promenom njegovog položaja. Unosom druge tačke konačno se određuje pravac simetrije ali se novi elementi crteža ni tada neće pojaviti. AutoCAD pre toga zahteva da se odlučimo da li želimo ili ne brisanje osnovnog oblika odabranih elemenata i pri tome nudi podrazumevani odgovor No. Ukoliko nam ponuđeni izbor odgovara pritiskom na taster Enter završavamo komandu a ako želimo da se stari elementi uklone sa crteža i zadrže samo simetrični potrebno je pritisnuti taster Y na tastaturi i Enter pa će AutoCAD završiti komandu uz brisanje početnog oblika elemenata.

ROTATE

Komanda Rotate omogućava rotiranje izabranih elemenata oko bazne tačke. Po pokretanju komande i završenom izboru elemenata potrebno je odrediti tačku koja će pretstavljati centar rotacije. Ugao se može pokazati mišem ili uneti numerički preko tastature. Pri tome treba imati u vidu da AutoCAD za pozitivni pravac merenja uglova smatra pravac obrnut od smera kazaljke na satu.

Reference

Unos numeričke vrednosti za ugao rotacije elemenata će u najvećem broju slučajeva predstavljati zadovoljavajući način za tačno određivanje njihovog novog položaja. Ponekad nam je taj ugao nepoznat ali smo zato u situaciji da ga možemo odrediti pokazivanjem na ekranu. U takvim situacijama koristimo opciju Reference. Kako se ona primenjuje možemo videti na primeru stolice koju treba rotirati za određeni ugao tako da joj bočna ivica bude horizontalna. Pokrenućemo komandu Rotate i izvršiti izbor elemenata koje treba rotirati. Nakon toga treba izabrati centar rotacije (npr. ugao sedišta) i pritisnuti taster R na tastaturi za izbor opcije reference. U nastavku komande AutoCAD zahteva da se unese referentni ugao, a to je u ovom slučaju nagib koji ima ivica sedišta. Za određivanje novog ugla možemo uključiti Ortho režim crtanja i pokazati horizontalni pravac za konačni položaj stolice.

STRETCH

Komanda Stretch omogućava pomeranje odabranih elemenata crteža ali na takav način da oni ostanu fizički međusobno povezani.

Za razliku od drugih komandi ovde je izbor elemenata neophodno izvršiti kriterijumom Crossing tj. obuhvatanjem polja sdesna na levo. Osim toga treba imati na umu da će u celini obuhvaćeni elementi biti prosto pomereni, a oni koje smo samo delimično zahvatili komanda Stretch će praktično razvlačiti.

Po završenom izboru elemenata treba još samo pokazati mesto odakle i za koliko želimo da razvučemo odabrani deo crteža.