Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA

Osim funkcija za crtanje i ispravljanje elemenata crteža, AutoCAD nam nudi i nekoliko komandi čijom upotrebom možemo pratiti prosec rada ili očitavati određene vrednosti sa crteža. Sve ove komande se grupisane u okviru Tools / Inquiry menija.

Komanda DIST

Primenom komande Dist dobijamo podatak o rastojanju između dve izabrane tačke. Možemo je pokrenuti iz Tools / Inquiry menija izborom stavke Distance, da bi potom AutoCAD zahtevao određivanje položaja tačaka na krajevima željenog pravca. Radi postizanja potpune preciznosti preporučuje se primena nekog od Osnap kriterijuma, kao što su pogađanje krajnjih (ENDpoint) ili drugih karakterističnih tačaka na elementima. Izmerena veličina će biti prikazana na komandnoj liniji a pored nje, tu će se naći i podaci o rastojanjima po sve tri koordinatne ose, kao i uglovima koje pokazani pravac zaklapa u horizontalnoj i vertikalnoj ravni.

Komanda AREA

Komanda Area omogućava proračunavanje površine i obima odabrane konture. Osnovni način za njenu primenu se svodi na izbor tačaka na uglovima polja koje želimo da obuhvatimo, kao što je npr. unutrašnji prostor našeg objekta.

Radi lakšeg pogađanja tačaka i postizanja potrebne preciznosti zgodno je prvo aktivirati ENDpoint Osnap kriterijum, a potom pokazivati sve tačke koje se nalaze na unutrašnjoj konturi zidova. Po odabiru poslednje u nizu tačaka komandu završavamo pritiskom na desni taster miša a AutoCAD će rezultate za površinu (Area) i obim (Perimeter) ispisati na komadnoj liniji. Treba napomenuti da se pri tome sve vrednosti izražavaju u AutoCAD jedinicama tj. u ovom slučaju - milimetrima pa je potrebno izvršiti konverziju u metre, pomeranjem decimalnog zareza za šest mesta kod površine i tri kod obima.

Object

Za prikazivanje podataka o površini i obimu zatvorenih formi kao što su kružnica ili polilinija, možemo koristiti opciju Object. Pokrećemo je pritiskom na taster O na tastaturi i zatim biramo odgovarajući element. To može biti npr. pravougaonik u desnom uglu osnove koji je nacrtan kao zatvorena polilinija, a AutoCAD će nam odmah prikazati njegovu površinu i obim.

Add / Substract

Opcija Add omogućava sabiranje izmerenih površina i prikazivanje njihove ukupne vrednosti. Njenom primenom možemo izračunati npr. ukupnu površinu obe prostorije i to na sledeći način: prvo je potrebno da pritiskom na taster A na tastaturi aktiviramo "Add mode" odnosno režim u kome AutoCAD vrši sabiranje površina, a zatim pokazati tačke na uglovima veće prostorije. Pritisak na desni taster miša završava merenje površine prve prostorije i na komandnoj liniji ispisuje izmerenu vrednost ali se time ova funkcija ne završava već je moguće istim postupkom odrediti i površinu druge prostorije. Tek tada će AutoCAD pored podatka o njenoj površini prikazati i ukupan zbir izmerenih vrednost (Total Area).

Komanda se dalje može nastaviti dodavanjem još neke površine ili prekinuti pritiskom na desni taster miša.

Opciju Substact možemo upotrebiti u suprotnom slučaju tj. kada želimo da izračunamo razliku u površinama, odnosno neto površinu prostorije.

Uzmimo za primer površinu sobe ali umanjenu za prostor koji zauzima spiralno stepenište. Pokrenućemo komandu Area i prvo pritiskom na taster A aktivirati Add režim, dalje sledi pokazivanje tačaka u uglovima sobe i pritisak na desni taster radi prikazivanja njene površine. Tek nakon toga možemo da pritiskom na taster S na tastaturi pređemo u režim za oduzimanje površina i primenom Object opcije oduzmemo prostor stepeništa. Na komandnoj liniji će se prikazati podatak o ukupnoj stačunatoj vrednosti pa komandu možemo završiti pritiskom na desni taster miša.

Komanda LIST

Primenom komande List možemo dobiti detaljne podatke o svim parametrima odabranog elementa crteža pa je ona zato vrlo korisna pri npr. kontroli unetih vrednosti ili upoznavanju sa crtežom koji potiče iz drugih izvora.

Pokrećemo je izborom iz Tools / Inquiry menija i potom jednostavno biramo elemente koji nas zanimaju, da bi po potvrdi (pritiskom na desni taster miša) AutoCAD aktivirao novi tekstualni okvir i prikazao njihove karakteristike. U zavistosti od toga dali smo odabrali liniju, kružnicu ili neko drugi tip elementa bićemo u prilici da očitamo podatke o dužini, poluprečniku, položaju krajnjih tačaka ili centra itd.

Za uklanjanje okvira sa tekstom možemo pritisnuti funkcijski taster F2.

Komanda ID

Komanda Id služi za prikazivanje koordinate odabrane tačke. Možemo je pokrenuti iz Tools /

Inquiry menija izborom stavke Id Point i nakon toga jednostavno pokazati na željenu tačku.

AutoCAD će zatim na komandnoj liniji ispisati njenu X,Y,  i Z koordinatu.

Komanda TIME

Primenom komande Time možemo doći do statističkih podataka o vremenu vezanom za aktivni crtež. Posle njenog pokretanja izborom iz Tools / Inquiry menija AutoCAD će u tekstualnom okviru prikazati sledeće podatke:

Current time - tekući datum i vreme (preuzeto iz operativnog sistema)

Created - datum kada je crtež započet, odnosno prvi put snimljen u fajl

Last Updated - datum i vreme poslednje izmene na crtežu

Total Editing Time - ukupno vreme provedeno u radu sa crtežom

Elapsed Timer - vreme mereno od trenutka koje se može nezavisno odrediti (štoperica)

Next Automatic Save In - vreme preostalo do sledećeg automatskog snimanja crteža

Osim ispisivanja ovih podataka komanda Time omogućuje i primenu neke od sledećih opcija:

Display

Opciju Display pokrećemo pritiskom na taster D na tastaturi što za rezultat ima obnavljanje liste sa podacima o vremenu vezanom za aktivan crtež.

ON/OFF

Opcija Off omogućava isključivanje merenja vremena provedenog u radu dok će opcije On ponovo omogućiti ovu funkciju.

Reset

Opcijom Reset možemo vratiti vrednost "Elapsed Timer"-a na nulu. Time možemo izmeriti koliko će nam vremena biti potrebno za neku od narednih operacija na crtežu.

Komanda STATUS

Komanda Status omogućava prikaz različitih parametara vezanih za tekući crtež. Možemo je pokrenuti izborom iz Tools / Inquiry menija da bi potom AutoCAD u posebnom okviru prikazao trenutne vrednosti sedećih parametara:

naziv crteža i ukupan broj elemenata u njemu

veličinu polja za granice crteža kao i njegovu zauzetu i trenutno vidljivu površinu (izraženo preko koordinata ugaonih tačaka)

položaj bazne tačke kao i vrednosti parametara Snap i Grid

trenutno aktivan Layer, boju i tip linije kao i možda najvažnije,

veličinu raspoloživog prostora na hard disku i popunjenost radne memorije

Ako se u dnu okvira pojavi poruka "Press ENTER to continue" možemo pritiskom na taster Enter na tastaturi dozvoliti izlistavanje ostatka teksta, odnosno videti koliko je prostora raspoloživo u tzv. Swap fajlu. Time se ujedno komanda Status i završava.