Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA

AutoCAD nam pruža više načina da crtež u toku izrade uvek sagledamo u najpogodnijem obliku, relativnoj razmeri i položaju. Tako je moguće uvećati ili umanjiti delove ekrana da bi se dobio detaljniji ili globalni uvid u stanje stvari. Tom prilikom se ne vrši fizičko uvećanje ili umanjenje crteža, već se samo "lupa" približava ili udaljuje. To znači da ekran u stvari pretstavlja samo "prozor" kroz koji posmatramo crtež, a da pri tome ne dolazi do pomeranja koordinata samih nacrtanih objekata.

Preciznost prikaza crteža na ekranu zavisi od tehničkih mogućnosti raspoložive opreme. Upravo zato se preporučuje upotreba monitora visoke rezolucije (tipično do 1024x768 tačaka ili više) koji čine rad lakšim i preglednijim.

Sve komande za upravljanje prikazom crteža su grupisane u okviru View menija.

Komanda ZOOM

Komanda Zoom nam omogućava da upravljamo prikazom crteža na ekranu. Tome služe sledeće opcije:

WINDOW

Opciju WINDOW koristimo kada želimo da uvećamo određeni deo crteža. Po izboru ove opcije treba mišem uokviriti željeno polje i AutoCAD će ga prikazati uvećano. Postupak možemo ponavljati bez ograničenja tj. možemo zahtevati da se i nasitniji detalji na crtežu uvećaju do željene razmere.

PREVIOUS

Opcija PREVIUOS nam omogućava da se vratimo na prethodni prikaz crteža. AutoCAD može da upamti više prethodnih prikaza na ekranu.

IN

Opcija IN služi za uvećanje prikaza crteža za određeni fiksni faktor razmere. Preciznije, In opcija nam omogućava da prikaz uvećamo za dva puta u odnosu na trenutno aktivan. Pri tome se kao referentna tačka uzima centar ekrana.

OUT

opcija Out umanjuje prikaz tako da možemo sagledati dva puta veću površinu crteža. CENTER

Opcija Center omogućava izbor tačke koja će biti premeštena u centar ekrana. Pritiskom na desni taster miša potvrđujemo istu razmeru. Unos nove numeričke vrednosti određuje veličinu vidnog polja po visini, izraženu u AutoCAD-ovim jedinicama.

ALL

Opcija ALL vrši prilagođavanje razmere prikaza na ekranu tako da ceo crtež stane u okvir ekrana. Važno je napomenuti da će ako je veličina radnog polja veća od trenutno nacrtanog crteža prikaz biti tako prilagođen da se vidi i čitavo radno polje.

EXTENTS

Pomoću opcije EXTENTS prilagođavamo razmeru prikaza crteža tako da sve što je na njemu nacrtano stane u okvir radnog ekrana.

SCALE

Opcija SCALE nam omogućava da unosom numeričkog parametra odredimo relativnu razmeru prikaza crteža. Unosom samo numeričke vrednosti npr. 2 i pritiskom na desni taster miša dobićemo dva puta veću razmeru prikaza, ali u odnosu na ZOOM ALL prikaz. Ako želimo 2 puta veću razmeru od trenutno aktivne treba da uz nimeričku vrednost unesemo i znak X. Moguće je zadavati i faktore manje od jednice, npr 0.5x i time dobiti upola manju razmeru prikaza.

DYNAMIC

Opcija DYNAMIC nam omogućava "skokove" na različite delove crteža. Izborom DYNAMIC opcije prvo dobijamo prikaz celog crteža, odnosno tzv. "virtuelni" ekran. U okviru virtuelnog ekrana se pojavljuju sledeće zone: plavim okvirom je naznačena granica crteža (LIMITS), a zelenim okvirom prethodno aktivno vidno polje. Pomeranjem belog pravougaonika vršimo izbor željenog dela crteža, a pritiskom na desni taster miša završavamo funkciju.

U fazi izbora dela crteža koji želimo da se prikaže možemo uticati i na veličinu budućeg vidnog polja, tj. na buduću razmeru prikaza i to na sledeći način. Pritiskom na levi taster miša menjamo režim upravljanja tako da pomeranje miša ima za posledicu promenu veličine belog pravougaonika. Postizanje željene veličine polja fiksiramo ponovnim pritiskom na levi taster, a dalje funkciju završavamo konačnim pozicioniranjem okvira na željeno mesto i pritiskamo desni taster miša.

REALTIME

Ovom opcijom je omogućen interaktivni izbor veličine prikaza crteža i to u realnom vremenu. Izborom opcije Realtime dobijamo kursor u obliku lupe sa plus i minus znakovima. Pritiskom i zadržavanjem pritisnutim levog tastera miša funkcija postaje aktivna, a pomeranje miša na gore ima za rezultat povećanje prikaza kod ga pomeranje na dole umanjuje. Otpuštanje levog tastera prekida zumiranje, a pritisak na desni taster otvara dodatni meni iz koga izborom opcije exit završavamo funkciju.

SAVETI

Svim navedenim opcijama možemo pristupiti i preko ikonica u okviru standardnog TOOLBAR-a. Opcije Realtime i Previous je moguće direkno odabrati pritiskom na levi taster miša, dok se ostale opcije nalaze objedinjene u srednjoj ikonici. Njima se pristupa tako što prvo odaberemo ikonicu pritiskom na levi taster miša i otvorimo ostala polja. Važno je da pri tome ne otpuštamo levi taster miša već ga držeći pritisnutog pomerimo do željene opcije. Otpušanje levog tastera miša ima za rezultat konačni zbor opcije.

Komanda PAN

Pomoću komande Pan vršimo pomeranje vidnog polja u odnosu na crtež ali uz zadržavanje istog faktora razmere odnosno uvećanja.

Point

Opcija Point nam omogućava da izvršimo pomeranje vidnog polja za proizvoljan pravac i veličinu. Po izboru opcije treba levim tasterom miša pokazati na mesto na crtežu koje treba vizuelno pomeriti, a potom i mesto na koje se ta tačka premešta. Na taj način postižemo efekat pomeranja vidnog polja bez promene razmere prikaza.

Left/Right/Up/Down

Ove opcije nam služe da vidno polje brzo pomerimo u nekom od osnovnih pravaca tj. levo/desno ili gore/dole. To pomeranje je fiksno i iznosi 10% širine ili visine ekrana.

Realtime

Realtime opcija omogućava da se pomeranje vidnog polja izvrši interaktivno, odnosno u željenom pravcu i za potrebnu veličinu istovremeno praćeno odgovarajućim prikazom na ekranu. Po izboru opcije se umesto standardnog kursora pojavljuje simbol u obliku šake, a pritiskom na levi taster miša aktivira se pomeranje vidnog polja. Pri tome treba držati levi taster miša stalno pritisnutim da bi se pomeranje vršilo interaktivno. Otpuštanje levog tastera miša prekida funkciju a ponovni pritisak i pomeranje je aktiviraju. Za prekid finkcije pritisnite desni taster miša i izaberite opciju

Exit.

SAVET

Pomeranje vidnog polja ekvivalentno primeni opcija Left/Right/Up/Down možemo postići upotrebom Scroll Bar-ova uz desnu i donju ivicu ekrana. Način njihove upotrebe je standardan kao i za sve Windows aplikacije.

Komanda AERIAL VIEW

Namena komande Aerial View je da omogući lakši izbor željenog vidnog polja u okviru crteža. Izborom komande se pojavljuje novi okvir na radnoj površini ekrana, a u njemu umanjeni prikaz aktivnog crteža. Dalji rad sa Aerial view okvirom zavisi od toga da li je aktivan ZOOM (ikonica lupe) ili PAN (ikonica šake) režim rada.

U ZOOM režimu je moguće uokviravanje željenih zona na crtežu, što za posledicu ima uvećanje izabranog dela crteža i promenu prikaza na osnovnom AutoCAD ekranu.

U PAN režimu vidno polje ima fiksnu veličinu, a Aerial View okvir služi da se uokvireno polje lako premesti na drugi deo crteža, a s njim i osnovni prikaz.

Aerial View okvir uklanjamo click-om na polje sa znakom "x" u gornjem desnom uglu okvira.

Komanda REGEN

Komandu Regen koristimo relativno retko, odnosno trudimo se da izbegavamo njenu upotrebu. Evo i zašto. Opšta namena komande Regen je da izvrši ponovno proračunavanje svih elemenata na crtežu u cilju usklađivanja njihovog prikaza na ekranu sa stvarnim podacima sadržanim u okviru AutoCAD-ove baze podataka o crtežu. Ta situacija može da nastane posle višestrukih uvećanja crteža pri čemu se zakrivljene linije prikazuju kao poligoni, pa je ponekad neizbežno primeniti komandu Regen. S druge strane loša osobine ove komande je u tome što za njeno izvršenje AutoCAD zahteva više vremena nego što je to oubičajeno za druge funkcije pa se usled toga može dogoditi da kod složenijih crteža i sporijih računara izvršavanje ove komande potraje i po nekoliko minuta. U tom slučaju morate biti strpljivi i sačekati da se proračunavanje i ponovni prikaz crteža ne privedu kraju. Komanda Regen nema opcija i u toku izvršavanja AutoCAD na komandnoj liniji ispisuje sledeću poruku - Regenerating drawing.

Komanda REDRAW

Namena komande Redraw je da osveži prikaz crteža. Osvežavanje je potrebno zbog tragova zaostalih po izvšavanju neke od funkcija za izmenu geometrije nacrtanih elemenata. Osim toga osvežavanjem prikaza sa uklanjaju i pomoćni krstići - blips, koji se javljaju kao reakcija AutoCAD- a na unete komande (ako je njihova upotreba bila uključena).