Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE

Za odredivanje položaja tačke u AutoCAD-u koristimo Dekartov pravougaoni koordinatni sistem. Drugim rečima, baratamo podacima koji određuju rastojanje između koordinatnog početka i nekog elementa crteža. U većini slučajeva koordinatni početak se nalazi u donjem levom uglu ekrana, ali se po potrebi može pozicionirati i na neko drugo mesto.

Po načinu interpretacije ovih podataka možemo razlikovati dva sistema: pravougaoni i polarni.

Pravougli koordinatni sistem

Položaj tačke u pravougaonom koordinatnom sistemu izražavamo njenim rastojanjem u odnosu na koordinatni početak mereno po pravcima koordinatnih osa. Pri tome se unosi podatak u odbliku X,Y koordinatnog izraza kod koga zarez koristimo za razdvajanje X od Y vrednosti, a tačku kao oznaku za decimalno mesto.

Polarni koordinatni sistem

Polarnim koordinatama određujemo položaj tačke preko njenog rastojanja od koordinatnog početka i ugla koji taj pravac zaklapa u odnosu na pozitivni pravac X ose. Ugao se meri u pravcu suprotnim od smera okretanja kazaljke na satu, a format u kome je potrebno uneti podatke je sedeći: prvo se unese rastojanje praćeno znakom < (manje od), a zatim i ugao.

Apsolutne koordinate

Upotreba apsolutnog koordinatnog sistema podrazumeva poznate veličine uvek izražene u odnosu na koordinatni početak, odnosno tačku sa koordinatom 0.0000,0.0000. To istina i nije često slučaj, ali zato omogućava da sa maksimalnom pouzdanošću odredimo položaje važnih repernih tačaka na crtežu (granice parcele, glavnu osu rotacije ...).

Relativne koordinate

Relativne koordinate koristimo kada želimo da pozicioniramo novu tačku, ali sa poznatim rastojanjem u odnosu na zadnju, prethodno unetu, a ne kao kod apsolutnih u odnosu na koordinatni početak. U tom slučaju se rastojanje unosi sa prefiksom Ž (at) praćenim X i Y vrednostima za pravougaoni, ili rastojanjem i uglom, za polarni koordinatni sistem..

Poslednja tačka

Znak Ž (at) je u AutoCAD-a univerzalna prečica koja nam služi da za unos koordinate upotrebimo položaj zadnje unete tačke, odnosno nulto rastojanje od nje. Na primer, ako je prethodno uneta tačka sa apsolutnim položajem 5,5 unos znaka Ž (at) ponavlja istu tačku. Tu prečicu možemo koristiti u okviru svih komandi koje zahtevaju unos podatka o položaju tačke.

Upotreba miša i tastature

Uobičajeni način za određivanje položaja nekog elementa u AutoCAD-u se svodi na upotrebu miša, odnosno dovođenje koordinatnog krsta (kursora) do željenog mesta i pritiska na levi taster, ali je naravno u tom smislu moguće koristiti i tastaturu (za unos numeričkih vrednosti), što je ipak daleko sporiji i nezgodniji način.