Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE

Još u uvodoj lekciji smo naglasili da je AutoCAD kao program za projektovanje namenjen korisnicima svih profila bez obzira na njihovo uže stučno područje rada. Među njima naravno, postoje razlike u načinu izrade crteža, ali se zahvaljujući velikom broju funkcija tj. komandi za crtanje koje AutoCAD nudi mogu zadovoljiti sve specifičnosti koje sa sobom nose arhitektonska, građevinska ili mašinska praksa.

Za mnoge korisnike najveća specifičnost u radu je način na koji se u crtež unose kotne linije, što obuhvata i razlike njihovom izgledu. Upravo zato savlađivanje tehnike kojom možemo svojim potrebama prilagoditi oblik kotnih linija i spada u jednu od nezaobilaznih tema ovog kursa.

Komanda DDIM (Dimension Style)

Određivanje parametara za kotiranje spada u pripremne radnje koje je potrebno izvršiti pre nogo što pristupimo samom unosu kotnih linija. U tu svrhu AutoCAD predviđa formiranje kotnih stilova (Dimension Style) koji predstavljaju skup parametara za bliže određivanje vrste, oblika i drugih karakteristika kotnih linija.

Konkretno, stil kotiranja možemo odrediti primenom komande Ddim (ako je kucamo na tastaturi) ili izborom opcije Dimension Style iz Format menija. U oba slučaja će se na ekranu pojaviti Dimension Styles Dialog Box koji obuhvata veći broj funkcija namenjenih podešavanju parametara vezanih za kotiranje.

Istini za volju AutoCAD već ima nekoliko formiranih stilova za kotiranje u šta se možemo uveriti ako mišem otvorimo listu iz okvira Current ali se među njima nažalost ne nalazi nijedan stil koji bi odgovarao potrebama arhitekata. Zato će naš prvi korak biti kreiranje novog stila odnosno, unos njegovog imena u polje pod nazivom Name. Neka to bude "ARHITEKT" da bi potom izborom dugmeta Save novi stil i postao aktivan.

Time smo napravili novi stil za kotiranje koji je istina, trenutno isti kao i Standard od koga je nastao, ali su nam zato na raspolaganju ostale opcije čijom primenom možemo dalje oblikovati neke od osnovnih elemenata kotnih linija, kao što su npr:

glavna kotna linija (Dimesion Line) koja je paralelna sa dužinom koja se kotira

pomoćne kotne linije (Extension Line) koje se seku sa glavnim i obeležavaju početak i kraj dužine koja se kotira

simboli (Arrowheads) kojima se obeležavaju preseci glavne sa pomoćnim kotnim linijama

kotni tekst (Text) kojim se izražava izmerena dužina, itd.

Geometry

Izborom dugmeta Geometry otvaramo novi okvir sa parametrima koje se odnose na izgled kotnih linja. U tu grupu spadaju karakteristike glavne i pomoćnih kotnih linija, kao i simboli kojima se označavaju mesta njihovog preseka i markira centar kružnice.

Arrowheads

Ova grupa parametara služi za određivanje oblika i veličine simbola koji će biti korišćen na mestu preseka glavne i pomoćnih kotnih linija. Za izbor oblika je potrebno pritiskom na levi taster miša iznad polja 1st otvoriti listu raspoloživih simbola i izabrati opciju "Architectural Tick", odnosno kose crtice. To će za posedicu imati izbor istog simbola sa obe strane glavne kotne linije, mada je moguće da izborom iz 2nd polja na drugu stranu postavimo različiti simbol.

Za određivanje veličine ovog simbola je potrebno da se u za to predviđeno polje (Size) unese željena vrednost. Obzirom da smo već ranije odlučili da se držimo odnosa 1 AutoCAD jedinica = 1 mm možemo i u ovom slučaju primeniti isti princip i za veličinu crtice uneti 3mm.

Dimension Line

Ovim okvirom su obuhvaćeni parametri kojima određujemo oblik glavne kotne linije. U prvom redu je data mogućnost da se primenom funkcije Suppres odnosno markiranjem polja uz opcije 1st i 2nd, spreči iscrtavanje segmenta linije koji se nalazi levi ili desno od kotnog teksta. Ova mogućnost se ne koristi često pa je najbolje da je ni ovom prilikom ne aktiviramo. Sledeće polje (Extension) služi za određivanje veličine prepusta koji će glavna kotna linija imati preko mesta na kome se ukršta sa pomoćnom. Njegova dužina se takođe može odrediti u mm odnosno upisati npr. 5. Treba napomenuti da ovaj prepust nije moguće koristiti u slučajevima kada se kao simbol koriste strelice, jer se tada glavna kotna linija sa njima i završava.

 

 

U polje "Spacing" možemo uneti veličinu za međusobno rastojanje između više redova kota. Nažalost, uneta vrednost će biti korišćena samo u jednom specifičnom režimu kotiranja što je čini slabo upotrebljivom, dok se u praksi ovo rastojanje najčešće određuje ručno. Ipak možemo kao vrednost za "Spacing" odrediti 8 mm.

Poslednji parametar iz ove grupe se odnosi na mogućnost da izborom dugmeta Color glavnoj kotnoj liniji dodelimo boju po izboru, ali za to nema posebnih razloga pa je zato najbolje zadržati već postojeće setovanje - "BYBLOCK", što znači da će se boja linije izjednačiti sa bojom ostalih elemenata kote.

Extension Line

Extension Line okvirom su obuhvaćeni parametri koji se odnose na izgled pomoćnih kotnih linija. I ovde postoji mogućost da se primenom "Suppres" funkcije, odnosno markiranjem polja uz 1st i 2nd opcije spreči isctavanje jedne ili obe pomoćne kotne linije. Ako markiramo oba polja i ostali parametri će postati nedostupni (prikazani sivim tonom) što znači da se pomoćne kotne linije uopšte neće iscrtavati. U ovom slučaju za tim ne postoji potreba pa ćemo zato ipak isključiti markirane opcije.

Polje "Extension" služi za unos veličine prepusta koji će pomoćna kotna linija imati preko glavne. U ovom slučaju je zgodno da to iznosi 3 mm dok je vrednost za "Origin Offset" parametar moguće podesiti na 5 mm. Time se određuje da pomoćna kotna linija počinje na 5 mm od elementa koji se kotira. Ovaj način određivanja dužine pomoćne kotne linije (preko rastojanja od kotiranog elementa i veličine prepusta preko glavne kotne linije) je pomalo neobičan, ali se za sada moramo njime zadovoljiti.

Takođe postoji mogućnost da se izborom dugmeta Color pomoćnim kotnim linijama dodeli boja po izboru ali se u praksi ipak najčešće zadržava podrazumevani parametar "BYBLOCK" tj. usklađivanje njihove boje sa ostatkom kotne linije.

Center

Pri kotiranju elemenata kao što su kružnica ili kružni luk postoji potreba da se na pogodan način obeleži mesto njihovog centra. U te svrhe je moguće izvršiti izbor između tri ponuđene mogućnosti:

Mark, pri čemu se za obeležavanje centra koristi krstić

Line, kada se osim krstića u centru, kružnica linijama podeli na kvadrante i

None, tj. ne vrši se nikakvo obeležavanje centra.

Za naše potrebe je najbolje izabrati opciju Mark i zatim u polje Size za veličinu krstića uneti 3 mm.

Scale

Za elemente kao što su kotne linije se očekuje da na finalnoj, štapanoj verziji crteža imaju uvek iste dimenzije tj. da im veličina ostane nepromenjena bez obzira na razmeru u kojoj se prikazuje ostatak crteža. U tom cilju je na raspolaganju parametar razmere kotnih linija (Overall Scale) čiju vrednost treba postaviti na faktor razmere u kome želimo da štampamo završeni crtež. To znači da ako imamo nameru da osnovu kuće štampamo u razmeri jedan na pedeset (1:50), a da pri tome kotne linije zadrže željeni izgled, za Scale faktor možemo uneti vrednost pedeset (50). Unosom ovog parametra završavamo određivanje geometrije kotnih linija, pa se izborom dugmeta OK možemo vratiti na osnovni nivo komande Ddim.

Format

Aktiviranjem dugmeta Format prikazuje se okvir za dijalog u kome se može preciznije odrediti položaj kotnog teksta u odnosu na glavnu i pomoćne kotne linije. U tu svrhu možemo koristiti sledeće parametre:

User Defined

Markiranje polja uz opciju User Defined omogućava da se budući položaj kotnog teksta odredi ručno. Time se ujedno gasi i polje predviđeno za podešavanje parametra Horizontal Justification, jer je tada automatsko pozicioniranje teksta isključeno. U praksi je ipak bolje pozicioniranje kotnog teksta prepustiti AutoCAD-u, a ručno korigovati položaj samo u slučajevima kada je preklapanje elemenata neizbežno.

Force Line Inside

Force Line Inside je parametar čijim će aktiviranjem AutoCAD kotni tekst uvek postavljati između pomoćnih kotnih linija. To znači da će se i u situaciji kao što je kotiranje manjih rastojanja kotni tekst upisivati u sredinu kote, uprkos tome što će tada doći do preklapanja sa pomoćnim kotnim linijama. Zato je bolje ovu opciju zadržati isključenom i dozvoliti da se u takvim situacijama kotni tekst ispisuje sa strane.

Fit

Parametar Fit kontroliše položaj teksta i kotnih strelica u odnosu na pomoćne kotne linije. U zavisnosti od odabranog režima i tekst i strelice se mogu postaviti sa spoljašnje strane kote i na taj način izbeći njihovo preklapanje pri kotiranju manjih rastojanja.

U ovom slučaju kada ne koristimo strelice kao simbole na krajevima glavne kotne linije (nego kose crtice) ovaj parametar je najbolje postaviti na vrednost "No Leader", jer se time obezbeđuje veća fleksibilnost u pogledu ručnog pozicioniranja kotnog teksta.

Text

Text grupa obuhvata dva parametra koji služe za kontrolu položaja kotnog teksta u odnosu na glavnu kotnu liniju. Ako želimo da tekst uvek zauzima horizontalan položaj možemo markirati oba polja i na taj način obezbediti da se to poštuje u slučajevima kada je tekst unutar (Inside) ili izvan (Outside) pomoćnih kotnih linija.

Za postavljanje teksta u položaj koji je paralelan sa glavnom kotnom linijom, oba parametra treba isključiti.

Horizontal Justification

Parametar Horizontal Justification omogućava izbor položaja koji će kotni tekst zauzeti u odnosu na glavnui kotnu liniju. Iz ponuđene liste možemo izabrati sledeće položaje: na sredini (Centered), zatim uz prvu (1 st Extension Line) i drugu (2nd Extension Line) pomoćnu kotnu liniju ili čak uspravno preko njih (Over 1st Extension i Over 2nd Extension). Za naše potrebe naravno najbolje je zadržati se na osnovnom - Centered režimu.

Vertical Justification

Uz pomoć Vertical Justification parametara možemo odrediti položaj teksta u vertikalnom smislu. AutoCAD nudi mogućnost da se kotni tekst postavi u sredinu (Centered), iznad (Above) i izvan (Outside) kotnih linija ili zahtevati da se pri tome primenjuje japanski industrijski standard (JIS). Naše potrebe najbolje možemo zadovoljiti izborom Above opcije.

Ovim parametrom završavamo sva potrebna podešavanja vezana za položaj teksta u odnosu na ostatak kotne linije pa se zato izborom dugmeta OK možemo vratiti na osnovni nivo komande Ddim.

Annotation

Grupa parametara pod zajedničkim nazivom Annotation služi za izbor mernog sistema i određivanje samog izgleda kotnog teksta. Aktiviranjem ove opcije otvara se novi okvir koji sadrži sledeće oblasti:

Primary Units

Pod pojmom osnovnih jedinica (Primary Units) podrazumevamo izbor glavnog mernog sistema u kome će se vršiti kotiranje. Ova grupa parametara omogućava detaljna podešavanja vezana za sve njegove karakteristike.

Unosom teksta u polje pod nazivom Prefix: možemo postići da se ispred izmerene vrednosti pojavljuje određeni pojam (npr. mera, rastojanje itd.), dok polje Sufix: može da posluži u situacijama kada želimo da se iza kotnog broja pojavi mena jedinica (m, cm, itd). Ako želimo da se kotni broj ispisuje bez dodatnih napomena, ova polja treba da ostanu prazna.

Units

Izborom dugmeta Units otvaramo novi dialog koji nam pruža mogućnost da izvšimo podešavanja dodatnih parametara vezanih za način prikazivanja kotnog teksta. Prvi u nizu je izbor mernog sistema koji možemo izbrati iz ponuđene liste. AutoCAD može da izmerene vrednosti prikazuje na više različitih načina ali je najbolje da se zadržimo na metričkom sistemu, što ćemo obezbediti izborom opcije Decimal.

Precision

Parametar Precision služi za određivanje broja decimalnih mesta pri ispisivanju kotnog broja. Obzirom da se kotiranje u arhitekturi najčešće vrši u santimetrima, dovoljno je predvideti samo jedno decimalno mesto.

Zero Suppression

Parametar Zero Suppression se odnosi na mogućnost da se izbegne prikazivanje decimalnih vrednosi koje bi bile jednake nuli. Drugim rečima, ako aktiviramo opciju Trailing sve kote sa celobrojnim vrednostima će biti ispisivane bez dodatne decimalne tačke i nule, ali ako decimalna vrednost postoji i nije nula, kota će se pojaviti u svom kompletnom obliku.

Opciju Leading možemo aktivirati u slučajevima kada želimo da se i za vrednosi manje od nule kotni broj ne ispisuje u kompletnom obliku, već samo sa početnom tačkom i ostatkom za decimalnu vrednost.

Angles

Parametarom Angles možemo odrediti način kotiranja uglova. Pri tome nam je na raspolaganju lista iz koje je najbolje izbrati opciju Deg/Min/Sec da bi sve vrednosti izmerenih uglova bile prikazivane u stepenima, minutima i sekundama.

Takođe postoji mogućnost da se parametrom Precision odredi oblik u kome će se izmerena vrednost prikazati, odnosno odrediti preciznost kotiranja. Predlažemo da to bude samo u stepenima, a da se minuti i sekundi zanemaruju.

Scale Linear

Poznato je da se kotiranje u AutoCAD-u bazira na veličinama koje su merene direktno sa crteža. To znači da će se usvojeni milimetarski odnos prema AutoCAD jedinici preneti i na kotiranje i da će sve dužine biti merene u milimetrima, a to može pretstavljati problem. Ako nam više odgovara da se kote ispisuju izražene u nekim drugim jedinicama to možemo postići izmenom parametara Scale Linear.

Vrednost ovog parametra se množi sa izmerenom veličinom i na taj način određuje konačni kotni broj. To znači da je za pretvaranje izmerenih milimetraskih veličina u kotirane santimetre potrebno za Scale faktor uneti vrednost nula tačka jedan (0.1).

Pošto smo na ovaj način uskladili sve potrebne parametre, izborom dugmeta OK možemo zatvoriti Units Dialog Box.

Alternate Units

Osim osnovnih dimenzija kotne linije u AutoCAD-u možemo iskorisiti za prikaz izmerenih vrednosti i u nekom drugom mernom sistemu. To postižemo aktiviranjem opcije Enable iz Alternate Units okvira.

Dalje podešavanje pratećih parametara je isto kao i za osnovne jednince (Primary Units) tj. moguće je odrediti tekstove koji prethode ili prate kotni broj ili da se izborom dugmeta Units izvši podešavanje ostalih karakteristika alternativnog mernog sistema.

U ovom slučaju nemamo potrebe za kotiranjem kroz dva merna sistema, pa ćemo stoga ovu funkciju isključiti.

Text

U okviru Text grupe se nalaze parametri kojima možemo odrediti karateristike kotnog teksta. Tako je moguće da iz Style liste odaberemo stil ispisivanja teksta (naravno, samo ako je ranije definisan) i da u za to predviđena polja unesemo vrednosti sa visinu (Height) i razmak između glavne kotne linije i teksta (Gap). Neka to bude 2mm za visinu i 1mm za razmak. Izborom dugmeta kolor je moguće promeniti boju kotnog teksta ali je za preporuku da se postojeće setovanje (BYBLOCK) zadrži kao najpogodnije.

Round Off

Parametar Round Off služi za određivanje vrednosti na koju treba vršiti zaokruživanje izmerenih veličina. Pošto smo se već odlučili da sve dimenzije izražavamo u santimetrima i da pri tome koristimo najviše jednu decimalnu vrednost, najpogodnije je da se za Round Off parametar odredi vrednost 0.5 (nula tačka pet). Time se obezbeđuje da se sve izmerene decimalne vrednosti zaokružuju na pola santimetra.

Pošto smo na ovaj način uskladili sve potrebne parametre, izborom dugmeta OK možemo zatvoriti Annotation Dialog Box.

Savet

Sva podešavanja vezana za način kotiranja koja smo do sa izvršili bila su usmerena u opštem pravcu, tj. odnosila su se istovremeno na sve podtipove kotnih linija koje AutoCAD poznaje. To možemo videti po izabranoj opciji iz Family grupe - Parent, što je kategorija koji objedinjene sve vrste kotnih linija.

Ako želimo da se pri kotiranju uglova umesto kosih crtica koriste strelice možemo prvo izabrati Angular kategoriju, a zatim u Geometry grupi parametara zameniti tip simbola iz Architectural Tick u Open. Po zatvaranju dialoga izborom dugmeta OK i snimanju načinjenih izmena aktiviranjem funkcije Save način kotiranja uglova će biti promenjen.

Na sličan način je moguće izvršiti izmene u načinu iscrtavanja i drugih katergorija kotnih linija kao što su to npr. dužine (Linear), poluprečnici (Radial), a da se pri tome ne poremeti ništa od osnovnih parametara.