Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
Donošenje proračuna i kontrola internih rezultata u općini Žepče PDF Štampa

PRVI DIO

6

1. Proračun za lokalnu samoupravu

Razrada javnog i transparentnog proračuna koji se temelji na realnim procjenama, što uključuje korisne komentare građana i pozitivan doprinos cpćin. predstavnika, zahtjeva veliku prednost i ulaganje truda.

Međutim, nagrada za zajednicu u cjelini je od neprocjenjive vrijednosti. Čimbenici koji imaju snažan utjecat na financijske i političku realnost prije svega: Sustav vlasti je složen i uključuje nekoliko razina ( državna dva entiteta i Distrikt Brčko ). U Federaciji B i H ( FBiH) postoje tri razine vlasti osim državne: entitet, 10 županija, 79 op ćina. U Republici Srpskoj ( RS) postoji dvije razine vlasti: entitet i 62 op ćine.


Usprkos zakonima koji reguliraju lokalnu samoupravu, mnogo toga se treba uraditi: po pitanju usklađivanja podjela funkcija i odgovornosti na svim razinama vlasti.

Skoro sve funkcije ( obrazovanje, zdravstvo, socijalna zaštita, stambeno- komunalni sektor, poljoprivreda, šumarstvo, šport i kultura ) dobivaju sredstva sa svih razina vlasti uključujući i op ćine, čak i kada ne postoji zakonska obaveza za takvo što.

 

Zbog toga se javlja potreba za povlačenjem linije razdvajanja između funkcija i financijska odgovornost na svakoj razini vlasti.

Obaveza je da neporezni prihodi povećaju udio u cjelokupnim op ćinskim prihodima. Poboljšana naplata neporeznih prihoda treba pružiti općini financijsku sposobnost da neovisno zadovolji lokalne potrebe.Općine moraju uspostaviti kontrolu poslovanja kako bi smanjile rizik od rastući deficita. Bez odgovarajućih knjiženja dugova iz prethodne godine i odgovarajućeg plana za otplatu istih općine se suočavaju s blokiranjem bankovnih računa, te stvaranjem dodatnih dugovanja.

Pozajmljivanjem sredstava ima određena ograni čenja na svim razinama vlasti, a revizija zakona o dugovanjima za FBiH i RS još uvijek je u tijeku.

 

1.1. Svrha proračuna

Proračun predstavlja važno sredstvo kojim se građani informiraju o ciljevima, politikama, programima i uslugama koje op ćina namjerava sprovesti u narednoj godini.

Proračun također, predstavlja nač in na koji se naplaćuju sredstva preko poreza, doprinosa, naknada i drugih oblika javnih prihoda, a isto tako daje okvir za javne rashode ili trošenje naplać enih prihoda.

Primjena na čela proračunske specifikacije osigurava proračunsku disciplinu. Ovo načelo znači da je proračun podijeljen na segmente, poglavlja, dijelove itd.

Ovo načelo obavezuje izvršna tijela da odobrena sredstva troše samo sukladno proračunu i da je ovo prikazano jasno u smislu :

-         kvantitativne sp ecifikacije za određ eni iznos;

-         kvalitativne specifikacije za određ enu svrhu ili cilj;

-          vremenske specifikacije unutar određenog perioda.

Demokracija zahtjeva transparentnost proračuna počevši od njegova planiranja i priprema do usvajanja i realizacije.

Postojeći zakoni zahtijevaju da lokalni proračuni budu sveobuhvatni, precizni, pravovremeni. Veoma je teško dati samo jednu definiciju proračuna i procesa izrade proračuna koja uklju čuje sve njegove karakteristike.

Ključno pitanje u učinkovitoj izradi proračuna je vidjeti „ što se krije iza brojki" i prepoznati da proces proračuna ima mnoge funkcije i ciljeve:

 

1.2. Vođenje lokalnog gospodarstva

Lokalna vlast može imati značajan utjecaj na lokalno gospodarstvo i treba se odražavati u proračunu. Ovo se mjeri naporima lokalne vlasti u povećanju iznosa op ćinskih sredstava koja se troše na kapitalne investicije.

1.3.   Utvrđivanje prioriteta

Utvrđivanje prioriteta je jako važno za svaku vlast budući da nikad nema dovoljno novca za ispunjenje svih zahtjeva

Kritična faza je razrada općinskih kriterija za odabir prioriteta.

1.4.   Uravnoteženo raspore đivanje resursa

Na temelju procjena potreba zajednice, do kojeg se dolazi putem otvorenog dijaloga, sredstva se raspoređuju na određena područja koja trebaju pomoć, što bi trebalo imati pozitivan utjecaj na lokalno gospodarstvo.

Prilikom donošenja odluka o raspodjeli sredstava važno je da građanstvo sudjeluje u procesu donošenja tih odluka.

1.5. Kontrola lokalnih javnih poduze ća i drugih proračunskih koris nika

Lokalna vlast treba da ima uvida u pregled bilance stanja i druga financijska izvješ ća javnih lokalnih poduzeća i drugih proračunski korisnika. Ovo se postiže time što općinsko vijeće traži redovita godišnja izvješća sa financijskim pokazateljima od svih ustanova kojima j e osnivač.

Ovo se čini zbog uvida u stanje javnih lokalnih poduzeća, kako bi se osigurali dokazi za slijedeć e financijske zahtjeve.

 

 

 

Komentari (0)Add Comment

Napišite komentar

busy