Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
Implementacija strategije PDF Štampa

SADRŽAJ

 Uvod   ……………………………………………………………………….…………….2

1. Pojam i značaj strategije     ………………….…………………………………….……3

2. Pojam i značaj strateškog menadžmenta   ……………………………………………..4

3. Ostvarivanje – implementacija strategije   ……………………………………………..7

a) Godišnji ciljevi       ……………………………………………………………..7

b) Funkcionalna strategija      ……………………………………………………10

c) Planovi djelovanja  ……………………………………………………………11

3.1. Oblikovanje organizacijske strukture i procesa  ……………………………12

3.1.1.Metode oblikovanja organizacijske strukture i procesa           ........16

3.2. Oblikovanje organizacijske kulture        ………………………………...….17

3.2.1. Metode oblikovanja organizacijske kulture     ................................18

3.3. Praćenje oblikovanja i sprovođenja strategije    .............................................18

3.3.1. Metode praćenja oblikovanja i sprovođenja strategije            ..........19

Zaključak        ............……………………………………………………………………20

Literatura        ............……………………………………………………………………21

UVOD

Menadžment, između ostalog, možemo definisati kao proces izvođenja planiranja, organiziranja, vođenja i kontrole svih organizacijskih resursa s namjerom dostizanja postavljenih ciljeva  preduzeća. Činioci okruženja kao npr. globalizacija tržišta, sve brži znanstveno-tehnološki razvoj i kompleksnost u velikoj mjeri otežavaju proces planiranja poslovanja preduzeća. Sve je više nepoznanica pri opredjeljivanju budućih pravaca razvoja preduzeća.

Kao posljedica opisanih teškoća menadžera razvilo se strateško planiranje koje se bavi povezivanjem preduzeća i okruženja. Sadržaj razvoja strateškog palniranja usmjeren je ka oblikovanju metoda i tehnika analiziranja i praćenja sve kompleksnijeg okruženja. Kao sastavni dio strateškog palniranja je u savremenom menadžmentu sve više u središtu razmišljanje o oblikovanju vizije i misije preuzeća. Zadaće menadžera sadašnjosti su: postavljenje i oblikovanje višegodišnjih prognoza poslovanja, i dugogodišnja projekcija razvoja preduzeća.

Uz pomoć strateškog plana verificira se stanje u kojem se nakon periodičnog vremena, nalazi sistem preduzeća za koji je donesena odluka. Pri tome se ispituje veza tekućih i planiranih strategija,  razmatraju se i druge strategije, njihov nedostatak u oblastima koje su od značaja za planirani razvoj preduzeća.

U prvom i drugom dijelu rada prikazano je šta je strategija i  strateški menadžment, čemu služe, odnosno koji im je cilj. U trećem dijelu se govori o implementaciji strategije kao jednom od dijelova procesa strateškog menadžmenta bez čije realizacije ni analiza ni oblikovanje strategije nemaju svoju svrhu. Implementiranje strategije je proces pretvaranja plana u  akciju.

1. OPĆENITO O STRATEGIJI

Riječ strategija potiče od grčke riječi strategos “umijeće generala”. Strategija predstavlja "plan igre" preduzeća. Iako  ona  ne  daje  precizan  plan svih budućih alociranja (ljudi, mašina, finansija i materijala), ipak obezbjeđuje okvir za menadžerske odluke.

Strategija odražava  svjesnost preduzeća kako  treba  da  konkuriše, protiv koga, kada, gdje i zašto. Najjednostavnije rečeno, strategija predstavlja ukupnu misiju odredjenog preduzeća  i set sredstava za korišćenje resursa u cilju ostvarenja misije. “U suštini strategija predstavlja set  pravila vezanih za donošenje odluka potrebnih za usmjeravanje ponašanja preduzeća.”

Definirana strategija predstavlja  oslonac i okvir  menadžeru za odlučivanje. Naravno, nisu sve odluke koje menadžeri svakodnevno prihvataju i strateške odluke.

U ovom smislu, strategija predstavlja okvirni rad koji usmjerava menadžere pri postavljanju prioriteta i poduzimanju aktivnosti na postizanju ciljeva. Termin strategija, u obliku u kojem se obično koristi, odnosi se na krajeve-ukupnog cilja ili misije i sredstava pomoću kojih se dolazi do kraja.

Glueck/Jauch smatraju da je strategija opsežan i integriran plan koji se odnosi na strateške mogućnosti preduzeća s obzirom na prilike u okolini. Strategija se u preduzeću formira sa svrhom da se ostvare osnovni ciljevi preduzeća.  Proces stvaranja strategije može biti veoma formalan, a ponekad veoma neformalan.

2. OPĆENITO O  STRATEŠKOM MENADŽMENTU

Strateški menadžment je trajan proces prilagođivanja preduzeća okolini i njegovog utjecaja na okolinu u skladu sa svrhama i ciljevima tog sistema, kojim se povećava spremnost i sposobnost preduzeća da se pravovremeno i na pravi način odazove događanju u okolini. “Time se u preduzeću smanjuje, odnosno potpuno odstranjuje i otpor prema promjenama u okolini, koji je često uzrokovao povećanje razlika između njegovih kapaciteta i zahtjeva njegove okoline.”

Strateški menadžment je definisan kao  komplet  mjera i akcija koje rezultiraju u formulisanju  i  sprovodjenju  strategije  izradjene  za postizanje  ciljeva  koje je pred sebe stavila odredjena organizacija.

Pod  pojmom  strategije menadžeri podrazumjevaju sveobuhvatne planove vezane za budućnost koji služe za uzajamno djelovanje  prema  konkurentskoj  sredini  sa ciljem da se  postignu  optimalni  uslovi za postizanje ciljeva organizacije.

 Wheelen i Hunger   razmatraju strateško planiranje drugčije, i to kao “skup upravljačkih odluka i akcija kojima  određuje dugoročno djelovanje preduzeća”.

 Strateški menadžment, koji uključuje formuliranje strategije, njeno izvođenje, ocjenu izvedbe i kontrolu, omogućuje proučavanje i ocjenu šansi i prijetnji u okolini preduzeća, uzimajući u obzir vlastite kapacitete i slabosti.

 Na osnovu pomenutih definicija i karakteristika strateškog menadžmenta može se konstatovati  da se radi o konceptu koji osigurava pogodno ponašanje preduzeća na promjene u okolini.

 Strateški menadžment se sastoji od serije koraka, i to:

1.         provođenje analize okoline i preduzeća,

2.         uspostavljanje smjernica preduzeća,

3.         formuliranje strategije preduzeća,

4.         implementiranje strategije i

5.         praćenje provođenja radi prilagođavanja nastalim promjenama koje se obavljaju u okviru procesa strateške kontrole.

Koraci 1, 2 i 3 spadaju u fazu oblikovanja, odnosno formuliranja strategije, a koraci 4 i 5 u fazu sprovođenja, odnosno implementiranja strategije.

Koraci od kojih se sastoji strateški menadžment se ciklično ponavljaju – propetljavaju,  što znači  da  se  do strateških odluka  obično  dođe  nakon  probe  ili greške.

3. OSTVARIVANJE - IMPLEMENTACIJA STRATEGIJE

Strategija mora biti prevedena u konkretnu akciju i ta akcija mora biti pažljivo sprovedena (implementirana). Implementacija se uspješno započinje u tri međusobno zavisne faze:

1. Identifikacija mjerljivih zajednički određenih godišnjih ciljeva.

2. Razvijanje posebnih funkcionalnih strategija.

3. Razvijanje i uvezivanje konciznih politika za donošenje odluka.

3.1. GODIŠNJI CILJEVI

Godišnji    ciljevi   predstavljaju   konkretne,  mjerljive (dogledne) planove onoga šta jedna organizaciona podjedinica treba da uradi da bi doprinijela  ispunjavanju glavne poslovne strategije. Godišnji   ciljevi   usmjeravaju    implementaciju   kroz  pretvaranje dugoročnih  ciljeva  u  konkretne i kratkoročne. Dok   takvi  ciljevi razjašnjavaju  dugoročnu svrhu (ciljeve)  glavne strategije i osnovu za procjenu  uspješnosti iste, dotle su oni manje korisni za usmjeravanje operativnih  strategija i momentalnih djelovanja (akcija) potrebnih za implementaciju glavne strategije.

 Jedan  godišnji   cilj   mora   biti   jasno povezan za jedan ili više dugoročnih  ciljeva  glavne poslovne strategije. Da bi se ovo postiglo od velike je važnosti  da se shvati kako napraviti razliku između dva tipa ciljeva. 4 osnovne  dimenzije  prave  razliku između godišnjih i dugoročnih ciljeva:

1. Vremenski rok - dugoročni ciljevi  se  obično  prave za period  od  5  ili  više  godina.  Godišnji ciljevi su neposredniji, i obično se prave za period od 1 godine.

  

2. Usredsređenost - Dugoročni  ciljevi su usredsređeni na  buduću  poziciju  firme  u njenoj konkurentskoj sredini. Godišnji ciljevi  određuju  konkretna  zadatke  kompanije, područja djelovanja ili drugih podjedinica u sledećoj godini.

3. Konkretnost - Dugoročni  ciljevi  su   siroko  definisani (nisu toliko konkretni), dok su  godišnji  ciljevi  veoma  konkretni i direktno  vezani za kompaniju, određeno područje djelovanja ili drugu podjedinicu.

4. Značaj- Dok  su  i  dugoročni i godišnji ciljevi kvantitativno određeni,   dugoročni  ciljevi  se  izraženi  u  širokim,  relativnim izrazima;  npr  udio tržišta iznosi 20 %. Godišnji ciljevi su izraženi u  apsolutnim  terminima,  npr  povećanje  prodaje   za 15% u sledećoj godini.

Implementiranje glavne strategije zahtjeva koordinirane intergrirane ciljeve. Uspješna   implementacija   strategije   zavisi   od   koordinacije  i integrisanja  operativnih  jedinica.  Ovo  se  pospješuje  kroz izradu kratkoročnih (godišnjih)  ciljeva.

 Takođe, implementiranje strategije zahtijeva konzistentnost godišnjih ciljeva. Godišnji  ciljevi  su  konzistentniji  ukoliko  je za svaki cilj jasno zacrtano  šta se treba uraditi, kada se to treba uraditi, i kako da se ocjeni ono sto je urađeno. Ciljevi se tada mogu koristiti za praćenje efektivnosti  jedne  operativne jedinice i, kolektivno, napretka prema poslovnim   dugoročnim   ciljevima.

 Uspješna   implementacija   zahtjeva  mjerljivost godišnjih  ciljeva. Ovo  se obično sprovede tako sto se na početku  pažnja  stavlja  na  mjerljive  aktivnosti,  a  nakon toga se određuju prihvatljivi i mjerljivi rezultati.

 Druga  važna  kvaliteta  godišnjih ciljeva je vezana za potrebu da  se odrede  prioritetni  kratkoročni ciljevi. Zbog uzimanja u  razmatranje pitanje  vremena  i  odnosnih  uticaja  na  uspjeh  strategije  tako i godišnji ciljevi imaju relativne prioritete. Pitanje vremena obično zahtjeva da se počne ili završi jedna aktivnost prije  nego  što  se započne sa slijedećom. Svi godišnji  ciljevi su važni, ali neki zaslužuju dodatnu pažnju zbog njihovog posebnog  uticaja  na  uspjeh strategije. Ukoliko ovi ciljevi nisu naznačeni  može doći do toga da se zbog konfliktinih pretpostavki vezanih  za  relativnu važnost godišnjih ciljeva ugrozi napredak prema strateškoj  efektivnosti.

Sistematski  razrađivanje  godišnjih ciljeva omogućuje menadžerima da prevedu  dugoročne ciljeve i glavnu strategiju u konkretne aktivnosti. Godišnji  ciljevi omogućuju operativnim menadžerima i osoblju da bolje shvate  svoje  uloge   u  okviru  poslovnog  zadatka.  Druga  prednost uključuje  proces  koji  je  potreban  da  se izvedu godišnji ciljevi. Ukoliko  su  ovi  ciljevi  rađeni  uz  učešće menadžera odgovornih za njihovo   sprovođenje,   onda  isti  daju  jednu “objektivnu”  osnovu za odnosne sukobljene političke poslove koji mogu smetati efektivnosti strategije.  Efektivni  godišnji   ciljevi  postaju  esencijalna  veza između strateških namjera i operativne realnosti. Dobro  postavljeni  godišnji  ciljevi  obezbjeđuju  još   jednu važnu stvar: osnovu za kontrolu strategije.

vise radova na ovoj adresi: DIPLOMSKI RADOVI

Komentari (0)Add Comment

Napišite komentar

busy