Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
Planiranje ljudskih potencijala sa osvrtom na "Pošte Srpske" Republike Srpske PDF Štampa

Uvod

Da bi se preduzeće prilagodilo novim uslovima privređivanja ono treba da funkcioniše kao jedan fleksibilan sistem. To znači da ono menja svoju poslovnu filozofiju i poslovnu politiku kao i razvojnu, finansijsku, kadrovsku politiku radi utvrđivanja novih ciljeva, zadataka i metoda za njihovu realizaciju u novim uslovima privređivanja. Bitno je i da menja organizacionu strukturu, transformiše sistem odluč ivanja radi donošenja optimalnih strategijskih, taktičkih i operativnih odluka.

Veliki značaj za svako preduzeće ima planiranje, jer bez planiranja nema opstanka u novim uslovima privređ ivanja i poslovanja. Posebno treba istaći planiranje ljudskih potencijala.

Sam termin "ljudski potencijal" je novijeg datuma i označ ava ukupan duhovni i telesni potencijal radnika jednog preduzeća, ali obuhvata i latentni i korišćeni potencijal. Termin "planiranje" vodi poreklo od latinske reč i "planus" što znač i "stan". Kasnije se to znač enje proširuje u "pravljenje skice".

Planiranje ljudskih potencijala se može definisati kao proces usmeren na anticipiranje poslovnih i zahteva okoline na organizaciju i zadovoljavanje potreba za ljudskim potencijalima, a koje će diktirati ti uslovi.

Planiranje je specifič an proces prevođenja strategijskih i poslovnih ciljeva organizacije u specifič ne ciljeve ljudskih potencijala u buduć nosti. To je, najkrać e reč eno, proces osiguravanja pravog broja struč nih ljudi za pravi posao u pravo vreme.

Složenost priprema i donošenja planova zahteva stvaranje integralnog i kompleksnog sistema planiranja ljudskih potencijala, uz uključ ivanje i angažovanje svih društvenih snaga putem horizontalnog i vretikalnog, (funkcionalnog i teritorijalnog) delovanja u planiranju. Podloge planova razvoja ljudskih potencijala moraju biti naučne uz izučavanje dinamič kih uticaja okoline i zakonitosti razvoja.

 

Kod nas je ovo planiranje zaostajalo za mnogo zemalja u svetu, na šta je uticalo više faktora: nedostatak planera, višak radnog stanovništva, tj. veće stope rasta nezaposlenosti od stope zapošljavanja.

Planiranje razvoja ljudskih potencijala je ustvari planiranje: profesija, struka, obrazovnog nivoa, standarda, kulture, stanovanja, zdravlja, organizacije i interkadrovskih odnosa.

 

1. Osnovni podaci o preduzeću "Pošte Srpske"

Preduzeće za poštanski saobraćaj RS ("POŠTE SRPSKE") samostalno funkcioniše od 1.1.1997 godine, kada je faktički zaživela podela ranije jedinstvenog PTT preduzeća RS na "Pošte Srpske" i "Telekom Srpske". Metodologija po kojoj je prvobitno izvršeno razdvajanje jedinstvenog PTT sistema bila je veoma nepravedna i u velikoj je meri favorizovala Telekom Srpske. U momentu podele poštanski i telekomunikacioni deo jedinstvenog PTT preduzeć a imao je približno jednak broj radnika, ali je zbog brojnih razloga učešće poštanskog dela u ukupnom obimu usluga jedinstvenog PTT sistema bilo 0,25%, a telekomunikacionog 99,75%. Učešće poštanskog dela u ukupnom prihodu bilo je 1,78%, a telekomunikacionog 98,22%.

Ova dva dela su 1.1.1997 god. jednostavno razdvojena u dva zasebna preduzeć a i ostavljena da egzistiraju na ovakvim ekonomskim osnovama, tj. sa onim sa č im su u tim momentima raspolagala. Po datoj metodologiji Pošti je pripalo 4,07%, a Telekomu 84,55% vrednosti objekata. Pošti je pripalo 18%, a Telekomu 82% radnika visoke struč ne spreme, svi direktori dotadašnjih sektora i radnih jedinica prešli su u Telekom i sa sobom odneli opremljene kabinete, službene automobile i dr. Poštanski deo ostao je i bez ključnih kadrova, skupe opreme i kvalitetnog radnog prostora. Zatečena računarska oprema je bila zastarela, ali je bila osnova buduć ih tehnoloških iskoraka. Postojali su i konstantni zahtevi da se poštanski Računarski centar pripoji Telekomu Srpske, a ovakvi zahtevi bili su bazirani na pretpostavci da "Pošte Srpske" ne raspolažu finansijskim sredstvima za nabavku nove opreme.

Sredinom 1997 god. Narodna Skupština donela je Zakon o pošti, kojim je Telekomu Srpske stvorena obaveza da, za razvoj poštanskog saobrać aja, izdvaja 5% ukupnog prihoda u narednih 10 godina. Istim je propisom utvrđeno da se svi poslovni objekti i zgrade, osim onih koji su građeni isključivo za potrebe telekomunikacija, prenesu u vlasništvo Pošte.

Prva faza stabilizacije Pošte je započela sredinom 1998 god. Poslovodstvo, koje je formirano sredinom iste godine, usvojilo je poslovnu filozofiju, č ija je suština bila da se ne treba baviti prošlošć u već buduć nošć u, te da se u stvaranju pretpostvaki za izlazak iz postojeć eg stanja i pretpostvaki za ukupan razvoj poštanskog saobraćaja ne treba

oslanjati na druge subjekte (Vladu, Resorno ministarstvo, Telekom, međunarodne donacije i sl.), već na sopstvene snage. Pored klasičnih usluga morao se obezbediti razvoj neoklasičnih ali profitabilnih poštanskih usluga baziranih na savremenim informacionim i drugim tehnologijama.

Kao znač ajni rezultati u sanaciji zateč enog stanja i stabilizaciji

"Pošte Srpske", može se istaći sledeće:

  • normativno je regulisana organizaciona struktura Preduzeća na svim nivoima, izvršeno je kadrovsko popunjavanje i osposobljavanje svih vitalnih organizacioni delova, na svim organizacionim nivoima;
  • formirano je nekliko specijalizovanih radnih jedinica i time je stvoren osnov za proširivanje delatnosti Preduzeć a, razvoj novih usluga i podizanje kvaliteta rada;
  • smanjen je broj poštanskih centara sa 9 na 4 i time su znač ajno smanjeni transportni troškovi;
  • rešen je niz spornih odnosa sa Telekomom i time su stvoreni osnovi za potpunu samostalnost u donošenju poslovnih odluka, stabilnijeg finansiranja poslovne aktivnosti;
  • izvršena je gotovo kompletna obnova voznog parka i time stvoreni osnovi za kvalitetan transport i ukupno poboljšanje distribucije poštanskih pošiljaka;
  • realizovana je najveć a i najznač ajnija investicija u izgradnji integralnog informacionog sistema "Pošte Srpske";
  • izvršeno je potpuno saniranje stanja i tehnološka inovacija javnih telefonskih govornica i time stvoren osnov znač ajnog poveć anja prihoda i ulaženje "Srpskih pošta" u znač ajan profitabilni sektor govornih tehnologija;
  • uvedene su i internet usluge, gde je znač ajna investicija izgradnje Interneta "Pošte Srpske";
  • znač ajno je poveć ana kadrovska struktura prijemom pripravnika i drugih radnika visoke struč ne spreme;
  • na nivou poštanskih operatora BiH uslaglašen je početni tekst Zakona o poštama BiH koji je podržan od strane OHR-a i Svetskog poštanskog saveza, a čime se stvaraju realne pretpostavke zadovoljavajućih rešenja ukupne organizacije poštanskog saobraćaja BiH.

 

 

Realizacijom napred navedenih mera, uspešno je završena prva faza sanacije ranije zateč enog stanja i stabilizacije poštanskog sistema RS. Postignut je znač ajan napredak u kvalitetu rada na svim nivoima, a poboljšana kadrovska struktura predstavlja realnu osnovu daljnjeg podizanja nivoa kvaliteta. Razvijen je kozistentan sistem rukovođenja, odgovornosti i ukupnih odnosa unutar Preduzeć a. U periodu faze sanacije "Pošte Srpske" su uspele da saniraju svoju finansijsku situaciju.

 

 

 

Komentari (0)Add Comment

Napišite komentar

busy