Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
Unapređenje prodaje u zdravstveno rehabilitacionom centru- slatina PDF Štampa

I Uvod

1. Analiza unutrašnjeg stanja

Zdravstveno rehabilitacioni centar- Slatina funkcioniše u okviru Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović" koji je javna ustanova. U Republici Srpskoj postoji još devet banjskih centara sa izgrađenim smještajnim kapacitetima, razvijenom zdravstvenom službom, dokazanim kvalitetom i ljekovitošću voda, turističkom infrastrukturom, stručnim kadrovima i dugom tradicijom i predstavljaju dobru osnovu za razvoj banjskog turizma. Takođe su, sa svojim potencijalnim ljekovitim, termalnim i mineralnim izvorima dobar preduslov za razvoj inostranog turizma i strana ulaganja.

U Slatini je u maju održana Prva međunarodna konferencija o banjskom turizmu sa nazivom „Banje Republike Srpske- stvarnost i perspektive". Konferenciju su organizovali Ministarstvo trgovine i turizma, Turistička organizacija Srpske i „Glas Srpske" i okupila je predstavnike svih banjskih centara. Na konferenciji je naglašena potreba da se banjama u Srpskoj mora posvetiti posebna pažnja a Ministarstvo trgovine i turizma će podržati sve projekte vezane za razvoj bnjskog turizma. Ministarstvo priprema Zakon o banjama koji je u izradi.. Banjski turizam predstavlja najkompletniju turističku ponudu, i ako nije dovoljno valorizovan niti su banjski kapaciteti dovoljno iskorišteni. Banjski centri se susreću sa brojnim problemima koje je neophodno riješiti kako bi se sve banje uvrstile u turističku ponudu.

Za neke banje veliku kočnicu predstavlja njihovo zakonsko-pravno rješenje po kojem se vode kao javne ustanove a to je slučaj i sa banjom Slatina. Ove banje bi se trebale proglasiti strateškim preduzećima i dati saglasnost za njhovu privatizaciju, od strane Vlade. Trenutno je u izradi Zakon o banjama, čijim usvajanjem će mnoge poteškoće u funkcionisanju banja biti rješene.

2.Cilj rada

Osnovni cilj ovog rada je, uzimajući u obzir temu, da se kroz njegovo izlaganje prikaže nivo unapređenja prodaje u banjsko - rekreativnom centru Slatina prikazivanjem banje od njenog nastanka pa do danas, obuhvatajući pri tom sve akcije i aktivnosti koje su preduzete u tom pravcu, proces njihovog odvijanja, i na kraju, rezultati tih akcija i aktivnosti.

Upoređujući banju Slatina i druge banjske centre u Republici Srpskoj izložit ćemo rezultate koji su postignuti na unapređenju prodaje usluga , poboljšanju kvaliteta usluga, edukaciji kadrova, tehnološkom unapređivanju medicinske i nemedicinske opreme. Na osnovu analiza ćemo utvrditi gdje se trenutno nalazimo, koliko smo otišli ispred drugih ili koliko zaostajemo za drugim, kad je u pitanju angažovanje banjsko-rekreativnih centara u Republici Srpskoj na unapređenju prodaje.

Analizom ćemo utvrditi kako unaprijediti prodaju u zdravstveno-rekreativnom centru Slatina, raditi efektivnije i efikasnije, odnosno, raditi prave stvari na pravi način, zadovoljiti korisnike naših usluga na najbolji mogući način a istovremeno ostvariti maksimalan profit.

3.Metod rada

Koristeći razne izvještaje, dokumente, rezultate raznih analiza, planove, prospekte, promotivne materijale banja, elektronske promotivne materijale, na osnovu razgovora sa menadžmentom i osobljem banja sam došla do podataka koja su objedinjena u ovom radu.

Pored gore navedenog, sam se služila literaturom autora koji su obrađivali tematiku unapređenje prodaje, koja je jako oskudna, i pretraživala Internet stranice, sajtove institucija koje su usko povezane sa banjsko rekreativnim centrom Slatina.

Ipak, najviše informacija sam dobila u samim banjama u direktnom razgovoru sa menadžmentom i zaposlenim osobljem.

II Definicije 1.Marketing

«Suština definicije marketinga, i posebno u kontekstu organizacije i vođenja marketinga, svodi se na njegove bitne komponente, tj. da je marketing: razmjena, proces razmjene, ekonomski proces, poslovna funkcija, poslovna koncepcija ili filozofija usmjerenosti preduzetnika prema tržištu i naučna disciplina)).1

  • Marketing je razmjena koja se obavlja između onih koji čine ponudu ( preduzetnička društva, organizacije, crkve, političke, sindikati, banke) i onih koji čine tražnju ( građani, preduzetnici, države).
  • Marketing je proces razmjene u kome kupci i prodavci pribavljaju ono što im je potrebno, prodavci posjeduju vrijednosti ( robe, usluge, ideje, znanje, iskustvo, tehnologiju, kapital, radnu snagu) a kupci posjeduju nešto od vrijednosti kao što je: novac, kredit, rad, druge robe.
  • Marketing je ekonomski proces koji povezuje proizvodnju i potrošnju tako da proizvodi, usluge, ideje, znanje, tehnologiju, kapital, radnu snagu, itd. koje idu potrošačima a informacije o potrebama i željama, kupovnoj moći, idu proizvođačima.
  • Marketing je poslovna funkcija koja obavlja potrebne aktivnosti u vezi indetifikovanja, predviđanja i zadovoljenja platežno sposobne tražnje uz istovremeno ostvarivanje misije, ciljeva i zadataka društva.
  • Marketing je naučna disciplina, bavi se istraživanjem, predviđanjem i usmjeravanjem aktivnosti koje omogućavaju efikasnost i efektivnost u poslovanju.
Komentari (0)Add Comment

Napišite komentar

busy