Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA

U prethodnoj lekciji smo upoznali osnovne principe vezane za unos koordinata kojima se definiše položaj elemenata u AutoCAD-u. Naravno, to nikako nisu jedini mogući načini, pa čak ni uobičajeni. AutoCAD pruža mnoštvo pomoćnih funkcija koje taj postupak čine bržim i jednostavnijim, a najlakši način da im pristupimo je izbor fukcije Drawing Aids iz TOOLS menija. Na ekranu će se tada pojaviti Drawing Aids Dialog Box na kome možemo uočiti četiri grupe funkcija: Modes, Snap, Grid i Isometric, sa različitim poljima za unos parametara. Da se upoznamo sa svakom od tih funkcija pojedinačno.

Funkcija GRID

Funkcija Grid služi da na ekranu uz crtež koji stvaramo postavimo mrežu tačkica koja nam može biti od velike koristi da steknemo boji uvid u dimenzije i položaj nacrtanih elemenata, tj. relativnu razmeru u kojoj je crtež trenutno prikazan.

Veličinu rastera biramo prema trenutnim potrebama. Za naš primer - arhitektonsku osnovu objekta, možemo izabrati vrednosti koje se uklapaju u projektantski modul - 600 mm za X pravac, a AutoCAD će po završenom unosu i pritisku na taster Enter automatski istu vrednost postaviti i za Y pravac. Ukoliko želimo da Y ima drugu vrednost, moramo je posebno uneti u za to predviđeno polje. Ovim postupkom smo odredili veličine rastojanja između tačkica, ali da bi se one i videle na ekanu potrebno je da njihov prikaz aktiviramo odabirom kvadratnog polja levo od opcije On. Dialog Box uklanjamo izborom tastera OK u dnu. Pomoćna mreža "Grid" će biti prikazana ali samo na ograničenom polju, koje smo ranije odredili kao granice crteža.

Funkcija SNAP

Sigurno ste primetili da pomeranje miša ima za posledicu pokret koordinatnog krsta - "kursora" po površini crteža. To pomeranje je kontinualno, što znači da je na ovaj način moguće locirati bilo koju tačku na crtežu. Ponekad je korisnije da se korak kojim se pomeranje vrši ograniči na određenu vrednost da bi se lakše pogađale željene tačke tj. precizno definisala rastojanja. Upravo tome služi funkcija Snap.

Podešavanje njenih parametara je slično kao u prethodnom slučaju tj. preko Drawing Aids Dialog Box-a izvšimo unos željene vrednosti (npr. 100mm) u X pravcu, zatim pritiskom na Enter automatski postavljamo istu vrednost i za Y pravac i aktiviramo je izborom polja On. Po zatvaranju Dialog Box-a imaćemo podešeno kretanje kursora sa fiksnim korakom od 100mm i tako obezbediti apsolutnu preciznost pri pogađanju tačaka.

Funkcija ORTHO

Pored mogućnosti da ograničimo korak pomeranja kursora funkcijom Snap, AutoCAD nam omogućava da izborom polja uz parametar Ortho iz Modes zone crtanje novih elemenata vežemo samo za ortogonalne pravce.

Primenom ovih funkcija obezbeđujemo maksimalnu efikasnost pri crtanju, jer određivanje veličine i položaja novih elemenata možemo vršiti jednostavnom upotrebom miša, a da pri tome ne odstupimo od jednog od najvažnijih principa kada je AutoCAD u pitanju - apsolutne preciznosti.

Funkcija BLIPS

Funkcijom Blips kontrolišemo prikazivanje pomoćnih krstića koji se ukoliko je funkcija uključena pojavljuju na ekranu kao reakcija AutoCAD-a na pokazivanje tačke na crtežu. Jednostavno, za manje iskusne korisnike je ponekad zgodno da na ekranu dobijaju jasan znak da je AutoCAD prihvatio njihovu komandu, dok će drugi više voleti da im se crtež ne opterećuje dodatnim simbolima. U svakom slučaju Blips krstići nisu pravi elementi crteža i automatski se uklanjaju posle svake promene prikaza na ekranu.

Saveti

Režim pomoćnih fukcija možemo pratiti u ukviru statusne linije pri dnu AutoCAD ekrana. Konkretnije, polja SNAP, GRID i ORTHO mogu biti prikazana kao svetla - neaktivna funkcija ili tamna - funkcija u upotrebi. Režim aktivno / neaktivno menjamo odabirom odgovarajućeg polja dvoklikom na levi taster miša.

Osim ovog načina za aktiviranje pomoćnih funkcija na raspolaganju su i tasteri sa vrha tastature i to: F7 kojim kontrolišemo vidljivost Grid-a, F9 aktivnost Snap-a i F8 za ortogonalno crtanje.