Seminarski Maturski Diplomski Rad

Pretraga Zabava O nama Kontakt
 
AUTOCAD TUTORIJAL - UNOS TEKSTA NA CRTEŽ PDF Štampa
Indeks članka
AUTOCAD TUTORIJAL
DATOTEKA CRTEŽA
ODREĐIVANJE POLOŽAJA TAČKE
DEFINICIJA POMOĆNE MREŽE I KORAKA MIŠA
CRTANJE LINIJE
CRTANJE KRUŽNICE
PRECIZNO POGAĐANJE TAČAKA NA ELEMENTIMA
ODABIRANJE ELEMENATA NA CRTEŽU
KOMANDE ZA IZMENE ELEMENATA CRTEŽA
IZMENE ELEMENATA CRTEŽA II deo
KOMANDE ZA CRTANJE
KONTROLA EKRANSKOG PRIKAZA
CRTANJE SLOŽENIH LINIJA
UNOS TEKSTA NA CRTEŽ
ORGANIZACIJA ELEMENATA CRTEŽA - LAYER-i
CRTANJE VIŠESTRUKIH LINIJA
UPOTREBA SIMBOLA - BLOKOVI
KOMANDE ZA OČITAVANJE VREDNOSTI SA CRTEŽA
PRIPREMA PARAMETARA ZA KOTIRANJE
KOTIRANJE
STAMPANJE CRTEZA
Sve strane

UNOS TEKSTA NA CRTEŽ

Tekstualne informacije su uz grafičke, vrlo često prisutne na tehničkim crtežima, To su obično razni opisi, legende, naslovi i sl. AutoCAD pruža mogućnost da takve elemente lako unesemo na crtež. Uz to na raspolaganju je i bogat izbor tipova slova i specijalnih znakova kojima možemo izmenom određenih parametara menjati izgled i stvarati nove stilove pisanja.

Komanda STYLE

Pre nego što pristupimo unosu teksta neophodno je da prvo odredimo njegov izgled, veličinu i druge karakteristike. Za tu namenu je u AutoCAD-u predviđena komanda Style, koju možemo pokrenuti iz Format menija izborom stavke Text Style. Kao odgovor na izbor iz menija AutoCAD će prikazati Dialog Box u kome dalje možemo izvršiti podešavanje svih potrebnih parametara vezanih za oblikovanje budućeg teksta.

Style Name

U okviru Style Name grupe parametara na raspolaganju su funkcije namenjene manipulaciji nazivima stilova. Na prvom mestu to je izbor aktivnog stila, ali obzirom da u ovom momentu nemamo definisane posebne stilove teksta lista sadrži samo STANDARD kao osnovni raspoloživi stil. Zato je neophodno da izborom polja New unesemo naziv novog stila za koji ćemo u daljem radu odrediti i ostale karakteristike. Preporuka je da naziv stila bude u vezi sa njegovom kasnijom namenom tj. da koristimo imena kao što su NASLOV, LEGENDA, TABELA i sl. Ako se u kasnijem radu ukaže potreba da promenimo ime stila ili da ga čak i uklonimo sa liste na raspolaganju su nam polja Rename odnosno Delete.

Font

Funkcije sadržane u okviru Font grupe su namenjene izboru tipa, veličine i drugih parametara vezanih za izgled budućeg teksta.

Izborom Font Name okvira otvaramo listu sa nazivima različitih tipova slova sadržanih u Font folderu vašeg računara. AutoCAD može da koristi Windows TrueType i svoj sopstveni SHX format fontova, pri čemu je upotrebom Font Style okvira za TrueType familije na raspolaganju i izbor željenog podtipa (Regular, Italic, Bold i Bold Italic).

U polje koje nosi naziv Height možemo upisati numeričku vrednost koja će odrediti visinu budućeg teksta ali isto tako moguće je tu vrednost ostaviti jednaku nuli. To ne znači da naš tekst neće imati nikakvu visinu već ostavlja mogućnost da se parametar visine teksta odredi kasnije, odnosno u momentu kada budemo pristupili njegovom unosu na crtež.

Effects

U okviru Effects grupe parametara kontrolišemo dodatne efekte koje AutoCAD može da izvrši nad unetim tekstom. To su mogućnost da se tekst ispisuje naglavačke - Upside Down, zatim sleva na desno - Backwards preko kontrole faktora proporcije slova (Width Factor) do ugla zakošenja u odnosu na vertikalu (Oblique Angle).

U slučajevima kada je za tip slova odabran neki od AutoCAD SHX fontova moguće je aktivirati parametar Vertikal, što će za posledicu imati ispisivanje teksta sa položajem slova jedno ispod drugog.

Preview

Namena Preview okvira je da korisniku prikaže izgled budućeg teksta, pa je zato u njemu vidljiva svaka promena nekog od parametara stila. Za još bolji uvid u konačanu formu teksta na raspolaganju je mogućnost da se u za to predviđeno polje unese onaj teskt za koji želimo da vidimo kako će izgledati kada se ispiše na crtežu. Za prikaz unetog teksta izaberite polje Preview.

Apply / Close

Kada se završi unos svih potrebnih parametara i konačno formira željeni stil pisanja preostaje nam još da izborom polja Apply AutoCAD-u potvrdimo definiciju stila. Rad dalje možemo nastaviti tako što ćemo ponoviti ceo postupak i kreirati još nekoliko novih stilova, dok je za završetak komande Style potrebno izabrati polje Close.

Komanda DTEXT

Komanda Dtext (skraćeno od Dynamic Text) služi za crtanje tekstualnih elemenata odnosno unos teksta na crtež. Treba odmah napomenuti da je njena prvenstvena namena da omogući efikasan unos teksta čiji obim ne prelazi nekoliko reči tj. sadržan je u okviru jednog reda. Ta osobina je naglašena i nazivom koji ova komanda nosi u okviru Draw/Text menija - Single Line Text. Po pokretanju komande na raspolganju će biti više opcija namenjenih preciznom određivanju položaja budućeg teksta.

Start point

Start point pretstavlja podrazumevani izbor kada je je u pitanju određivanje mesta na kome će se pojaviti tekst. To znači da će AutoCAD tačku koju unesemo neposredno po izboru komande Dtext smatrati za položaj prvog slova, a nakon toga će komanda imati sledeći tok: U slučaju da stil koji smo odredili kao trenutno aktivan ima nulu za veličinu slova AutoCAD će zahtevati da se sada odlučimo i odredimo neku konkretnu vrednost a ako je to stilom već definisano, preostaje nam samo još unos ugla pod kojim će se tekst ispisati. Za početak je najbolje prihvatiti ponuđenu vrednost od 0 stepeni, jer to znači da će tekst biti horizontalan. Dalje sledi faza kucanja željenog teksta na tastaturi i njegovo pojavljivanje na crtežu. To je postupak čije rezultate možemo odmah videti na ekranu i eventualne greške u kucanju korigovati na uobičajen način - upotrebom kursorskih strelica, Backspace ili Delete tastera. Pri tome je oblik kursora na ekranu prilagođen potrebama odnosno ima oblik vertikalne crtice. Unos teksta završavamo pritiskom na taster Enter na tastaturi (zamena u vidu desnog tastera miša u ovoj slučaju nije moguća) i to prvo za prelazak u novi red i eventualno nastavak kucanja teksta, a ako Enter pritisnemo i drugi put (što znači u praznom redu) komanda Dtext će biti završena.

Neki drugačiji postupak npr. izbor nove komande iz menija pre nego što se Dtext završi na regularan način će za posledicu imati njeno otkazivanje i gubitak unetog teksta.

Right

Ako po startovanju komande Dtext pritisnemo taster R na tastaturi biće odabrana opcija Right, odnosno mogućnost da se poravnanje teksta vrši u desnom bloku. AutoCAD će tada zahtevati unos tačke do koje treba da se završi ispisani tekst i zatim dozvoliti njegov unos preko tastature. Konačno pozicioniranje postižemo u trenutku završavanja komande, odnosno dvostrukim pritiskom na taster Enter.

Centre

Opcija Centre omogućava poravnanje teksta po sredini donje ivice. Za njeno aktiviranje potrebno je pritisnutu taster C na tastaturi a potom odrediti tačku za koju želimo da bude u sredini teksta. Potom možemo uneti željeni tekst a njegov konačni položaj će AutoCAD prikazati po završetku osnovne komande.

Middle

Opcija Middle je u svemu nalik prethodnoj osim što se uneta tačka smatra sredinom budućeg teksta po širini i visini. To znači da će ako pritiskom na taster M na tastaturi aktiviramo ovu opciju AutoCAD pri pozicioniranju teksta uzeti u ubzir njegovu dužinu ali i visinu slova.

Fit

Primenom opcije Fit moguće je odrediti tačan položaj početne i krajnje tačke unetog teksta. Pokrećemo je pritiskom na taster F na tastaturi, da bi AutoCAD nakon toga zahtevao unos tačaka koje će odrediti položaj budućeg teksta. U zavisnosti od karakteristika aktivnog stila može se javiti potreba za određivanjem veličine slova, a po završenom unosu teksta i dvostrukom pritisku na taster Enter AutoCAD će korigovati faktor širine (razvući ili sabiti slova) i smestiti tekst u predviđeni prostor.

Align

Opcija Align je veoma slična prethodnoj, odnosno razlikuje se u samo jednom detalju. Naime, po izboru opcije pritiskom na taster A na tastaturi, određivanju početne i krajnje tačke i samom unosu teksta, pri konačnom pozicioniranju će povećanje ili smanjene njegove širine biti praćeno i odgovarajućom promenom u visini slova. Drugim rečima, primenom opcije Align možemo smestiti neki tekst u za to predviđen prostor, a da pri tome očuvamo proporciju slova.

 
 

Komanda MTEXT

Komandu Mtext (skraćeno od Multiline Text) za razliku od prethodne možemo upotrebljavati i u slučajevima kada je potrebno da se na crtež unese tekst većeg obima. To naravno, ne znači da se primenom ove komande može lako i bržo uneti nekoliko stranica teksta, jer za te svrhe i inače postoje posebni programi ali se zato npr. nešto opširniji opis nekog detalja sadržan u nekoliko rečenica na efikasan način smešta na za to predviđeno mesto na crtežu.

Komandu Mtext pokrećemo iz Draw/Text menija izborom stavke Multiline Text. Zatim sledi unos tačaka koje treba da uokvire polje predviđeno za smeštaj budućeg teksta što znači da će se AutoCAD sam brinuti o maksimalnoj dužini redova i omogućiti automatsko formiranje paragrafa željene širine. Kada završimo i taj deo posla na ekranu će se pojaviti karakterističan okvir predviđen za unos samog teksta ali i pristup opcijama zaduženim za njegovo oblikovanje.

Character

U okviru Character grupe parametara na raspolaganju su sledeće mogućnosti: izbor "font-a" odnosno tipa slova koji će biti korišćen zatim, određivanje visine teksta kao i primena neke od posebnih karakteristika kao što su Bold, Italic ili Underline slova. Osim toga tu je mogućnost izbora boje u kojoj će se tekst pojaviti na ekranu kao i izbor funkcija za lakši unos nekog od specijalnih znakova kao što su stepen, +/- ili

Svaki od ovih parametara možemo prvo podesiti a zatim primeniti na tekst koji ćemo tek uneti ali postoji i mogućnost da ako pritiskom na levi taster miša i uz njegovo zadržavanje označimo deo postojećeg teksta promenu karakteristika izvršimo na licu mesta.

Properties

Properties parametre odlikuju sledeće mogućnosti: izbor stila iz odgovarajuće liste, zatim načina poravnanja paragrafa, mogućnost određivanja nove vrednosti širine stubca kao i ugla pod kojim treba da se vrši ispisivanje teksta.

Find/Replace

Kod dužih tekstova je ponekad teško locirati neku karakterističnu reč ili frazu. Zato su autori programa predvideli mogućnost pretraživanja teksta i eventuale zamene pronađenog izraza. To su mogućnosti koje nudi Find/Replace grupa funkcija.

Za pronalaženje određene reči potrebno je prvo u za to predviđeno polje uneti željeni tekst a zatim mišem odabrati polje sa ikonicom Find. Ukoliko aktivan tekst sadrži traženu reč AutoCAD će je pronaći i markirati. Dalje, unosom novog izraza u Replace with polje i izborom susedne ikonice možemo izvršiti njegovu automatsku zamenu.

Pri tome su na raspolaganju parametri kojima možemo naložiti AutoCAD-u da pri pronalaženju i zameni uzme u obzir razlike u ispisivanju velikim i malim slovima ili zadati uslov da to budu samo cele reči a ne pojedini njihovi slogovi.

Komanda DDEDIT

Komanda Ddedit omogućava da izvršimo izmene ranije unetih tekstualnih elemenata. Za njeno pokretanje možemo iz Modify/Object menija izabrati stavku Text.

Dalje ponašanje komande zavisi od tipa odabranog teksta. Ako se radi o elementu koji je nacrtanom komandom Dtext, gde je sav tekst sadržan u okviru jednog reda na ekranu će se pojaviti okvir sa poljem u kome se vidi odabrani tekst i gde možemo izvršiti njegovu izmenu. U slučaju da se radi o Mulitiline Text objektu izmene će biti moguće izvršiti u okviru Dialog Box-a koji je isti kao za fazu njegovog unosa.

U svakom slučaju po izvršenim izmenama i zatvaranju dialoga izborom polja OK komandu Ddedit je potrebno završiti pritiskom na desni taster miša.

SAVET

Posebno zanimljiv slučaj pretstavlja situacija u kojoj je primenom komande Mirror potrebno kreirati sliku u ogledalu dela crteža koji obuhvata i neki od tekstualnih elemenata. Tada će svi nacrtani elementi biti uspešno transformisani ali će tekst postati nečitak.

Rešenje ovog problema se krije u odgovarajućem setovanju promenljive MIRRTEXT. Njena podrazumevana vrednost je 1 (jedan) a da bismo je promenili na 0 (nula) potrebno je da naziv promenjive - Mirrtext otkucamo na tastaturi pa će AutoCAD nakon toga na komandnoj liniji zahtevati unos njene nove vrednosti.

Sa tako podešenom promenjivom za kontrolu orijentacije teksta ogledanje će za posledicu imati promenu njegovog položaja ali bez gubitka čitljivosti.